Dok iz Vlade poručuju kako je Zakon evropski, revizori tvrde suprotno – da nije u skladu sa zapadnim zakonodavstvom. Poslanici se zalažu za što veću nezavisnost revizorskih tijela, javalja radio Antena M.
Glavni revizor Nela Ćuković je kazala da "zakon nijen saglasan sa zakonodavstvom EU, a neke odredbe čak i sa našim zakonodavstvom."
U Ministarstvu finansija imaju potpuno oprečne stavove. Pomoćnica ministra Biljana Šćekić je istakla da u Ministarstvu i u Vladi smatraju da je ovo jedan od najboljih Zakona u regionu koji je usaglašen sa ekspertima EU."
Prijedlogom zakona je predviđeno da pomoćnik ministra za trezor podnosi Evropskoj komisiji izvještaj o utrošku sredstava iz EU fondova. Neli Ćuković kaže da evropsko zakonodavstvo poznaje praksu da se Vladin zvaničnik jedino upoznaje sa izvještajem.
"Zamislite koji je to stepen nezavisnosti kad podnosite izvještaj nekome koga kontrolišete?"
Damir Šehović iz SDP je istakao da konačno moramo da kontrolišemo sredstva iz evropskih fondova. Zato je usvajanje zakona neophodno. On je istakao i da eventualno uz sitnije korekcije, ako ima potrebe za njima, treba doći do rješenja koja će obezbjediti punu nezavisnost revizora.
Predsjednik Odbora Aleksandar Damjanović naglasio je da je najvažnije da revizorsko tijelo bude finansijski nezavisno, kako bi snosilo punu odgovornost za ono što radi.
Glasovima vladajuće koalicije, Odbor za ekonomiju, finansije i budžet podržao je prijedlog Zakona o reviziji sredstava iz fondova Evropske unije uz mogućnost amandmanskog djelovanja. Poslanik SNP-a bio je uzdržan a Pokreta za promjene protiv.
foto: skupstina.me