“Kad smo prošle godine ušli u pregovore sa ministrima prosvjete i finansija, mi smo kao mjeru kompromisa dogovorili da nam se zarada uveća iz tri puta, u dvije godine”, rekao je Božović na sjednici Odbora.
On je podsjetio da je dogovoreno da se zarada uveća 1. januara ove godine 20 odsto, 1. januara naredne dodatnih deset i od 1. januara 2025. godine takođe deset odsto.
“Tražim samo da ispoštujete ono što je potpisano – Granski kolektivni ugovor za oblast prosvjete”, rekao je Božović.Kako je kazao, iznos za ta povećanja je 18 miliona eura na nivou godine.
On je rekao da im je premijer Milojko Spajić na sastanku pojasnio da prethodna Vlada nije uvrstila uvećanje zarada u prosvjeti u makroekonomske smjernice za narednu godinu.
“To je moguće, ali to je greška koja vrlo lako može da se ispravi”, rekao je Božović.
On je naveo da je primjer za to kako je nova Vlada uradila za Fond penzijskog i invalidskog osiguranja.
“Prethodna Vlada je predvidjela dodatnih 50 miliona eura, ali ova Vlada je došla do 170 miliona. Nemamo ništa protiv da se uvećaju penzije, ali ako ima 120 miliona dodatnih za Fond PIO, očekujemo da se i nas neko sjeti”, rekao je Božović.
On je kazao da u Sindikatu prosvjete smatraju da 18 miliona eura nije previliki novac uložen u zarade prosvjetnih radnika.
“Najavili smo protest ispred Skupštine gdje bismo pozvali sve prosvjetne radnike, pozvaćemo i roditelje i građane da nam se pridruže. Ako se ne desi da se ispoštuje ono što je već potpisano, moraćemo i nekim drugim sindikalnim mjerama da se okrenemo”, naveo je Božović.
On je rekao da su spremni da su, ako se ne ispoštuje ono što je potpisano, spremni da idu “i do Strazbura ako treba”.
Generalni direktor direktorata u Ministarstvu finansijaBojan Paunovićrekao je da je u okviru obrazovanja, nauke i sporta predloženo 318,32 miliona EUR u tekućem budžetu i to za obrazovanje 306,6 miliona, a za oblast sporta 11,7 miliona eura.
“Za predškolsko obrazovanje izdvojeno je 37,1 milion eura, za osnovno obrazovanje 115,4 miliona, za srednje obrazovanje 44 miliona, a za visoko obrazovanje 51 milion EUR, od čega za Uinverzitet 35,8 miliona”, naveo je Paunović.
On je kazao da je za Crnogorsku akademiju nauka i umjetnosti predviđeno 2,9 miliona eura.Paunović je kazaoje da prosvjetari zaslužuju povećanje zarada, ali da se mora sagledati iz više uglova.
„Mi ovu inicijativu, koja je legitimna, ne možemo posmatrati van sistema“, rekao je on.
Budžet, kako je kazao, predstavlja odraz onog što je moguće.Paunović je podsjetio da su zarade povećane u većini grana državne uprave za 20 do 25 odsto.
„Ukoliko govorimo o novom povećanju, mi ne možemo reći da je to 18 miliona za prosvjetu. Ako je povećanje za deset odsto, govorimo o povećanju od 70 miliona na nivou državne uprave“, objasnio je Paunović.
Prema njegovim riječima, na to je potrebno dodati i sedam ili osam miliona na nivou lokalne samouprave.
„To je jedini model povećanja zarada“, kazao je Paunović.
Selektivno povećanje zarada, kako je rekao, vuče sa sobom i sve ostale grane.
„Treba da sačekamo reforme koje su najavljene u sistemu. U oblasti izmjena sistemskog zakona o zaradama koji treba da se bavi reformom obračuna zarada u javnom sektoru”, kazao je Paunović.
Prema njegovim riječima, nije dobro raditi povećanja plata kroz uvećanja koeficijenata.
„Koeficijenti su iskaz složenosti posla. Zašto bismo ih povećavali? Nije došlo do povećanja složenosti nekog posla“, naveo je Paunović.Kako je kazao, u normalnim okolnostima svako povećanje zarada bi trebalo da ide kroz obračunsku vrijednost koeficijenta.Paunović je naglasio da povećavanje koeficijenta predstavlja nesistemski pristup, koji nije održiv.
„Ali postoji dobra volja da se razgovara”, istakao je Paunović.