Politika

Odbor: Prošao tekst zakona o parlamentarnom nadzoru službi bezbjednosti

Izvor

Današnju raspravu obilježila su brojna neslaganja oko toga kolika bi trebalo da bude nadležnost Skupštine u pogledu nadzora a da se ne povrijedi autonomija bezbjednosnih službi, javlja Radio AntenaM.

Koordinator radne grupe koja je izradila Nacrt zakona o parlamentarnom nadzoru nad službama bezbjednosti Tarzan Milošević siguran je da taj dokument adekvatno reguliše tu oblast, da je povećana kompetencija Odbora, i ispunjen cilj povećanja transparentnosti i efikasnosti službi bezbjednosti, Ministarstva odbrane, Vojske CG, Ministarstva unutrašnjih poslova, ANB, Uprave policije, kao i drugih organa koji se bave poslom bezbjednosti odbrane.

Marko Sošić iz Incijative alternativa, nevladine organizacije koja je radnoj grupi u proteklih dvije godine davala sugestije pri izradi Nacrta zakona kaže da suštinski problemi, međutim, nijesu otklonjeni:“Smatramo da se rad Odbora usvajanjem ovog akta, neće značajnije promijeniti jer njegove kompetencije nijesu uvećane. Neka važna pitanja koja su do sada opterećivala njegov rad i dalje će biti problem. Nije data veća uloga opoziciji čime nije ispoštovana rezolucija Savjeta Evrope.“

Nebojša Medojević iz PzP smatra da novi zakon neće značajno povećati efikasnost nadzora Odbora za bezbjednost.

„Imamo jedan metod parlamentarne istrage koji do sada još nije omogućen u Crnoj Gori, a to su tzv. individualne, «ad hoc» istrage članova Odbora. Član Odbora mora imati mogućnost da, kad procijeni kada treba, da napravi individualnu inspekciju. Ja želim da odem bez ikakve odluke Odbora, da odem kad god mislin da je za shodno – kao član Odbora da izvršim inspekciju i provjeru onoga što je nadležnost Odbora.“

Borislav Banović iz SDP-a, član radne grupe je kazao da je prije svega riječ o političkom nadzoru, a ne inspekcijskom. Da svi mi ili neko od nas ode u Inspekciju! To ne može. Za to postoji propisani po svim kriterijumi standardi podjela civilnog nadzora nad sektorom bezbjednosti, kazao je Banović.

Medojević je tražio i mogućnost da članovi odbora mogu lično provjeriti sumnje u to da li su prisluškivani i tvrdi da premijer Milo Đukanović to pravo već uživa:

“Imamo jedan ozbiljan problem gdje predsjednik Vlade kaže da se opozicioni lideri prate tehnički sredstvima Agencije za nacionalnu bezbjdnost, koji mi nadziremo! Govorim o ključnom metodu djelovanja bezbjednosnih agencija, a to je prisluškivanje!“

Predsjednik Odbora Mevludin Nuhodžić napominje da se ovim Zakonom ne smije ugroziti potrebna autonomija određenih institucija da vrše svoj posao.

- Ne možemo mi biti ti koji će supstituisati rad svih organa i vršiti i političku, i istražnu inspekciju“, kazao je Nuhodžić

 Usvojen je predlog Gorana Danilovića iz NOVE da se u tekst Nacrta navede da se svakom članu Odbora pojedinačno dostavljaju podaci koje on traži od službi čiji nadzor vrši. Do sada je praksa bila da podatke može tražiti isključivo Odbor.

Na današnoj sjednici Odbora za bezbjednost usvojen je i prijedlog izmjena Zakona o vojsci.

Portal Analitika