Politika

Odbor za ustavna pitanja jedini nadležan da utvrdi Predlog amandmana na Ustav

Izvor

-Javno pozivam predsjednika Odbora Džavida Šabovića i članove Odbora iz političkih partija koji čine aktuelnu parlamentarnu većinu da prestanu sa proceduralnom, pravnom i političkom lakrdijom povodom utvrđivanja Predloga amandmana na Ustav Crne Gore.

Aktuelna parlamentarna većina prvo je na četiri mjeseca zaustavila svaku aktivnost na pripremi teksta predloga amandmana na Ustav, a onda u jednom danu, za samo par sati, pripremila tekst amandmana na Ustav, dala ga članovima Odbora na samoj sjednici i pozvala ih da se odmah izjasne o tako pripremljenim amandmanima. Ovo se, na žalost, desilo na sjednici Odbora od 19. marta ove godine kojoj, upravo zbog takvog pristupa ovom poslu, nijesu prisustvovali poslanici iz opozicije.

Međutim, proceduralna, pravna i politička lakrdija koja je učinjena na sjednici od 19. marta obogaćena je i brisanjem tri amandmana koji se tiču Državnog tužilaštva, kao i potpunim zaokretom u pogledu rješenja o načinu izbora sudija Ustavnog suda.

I jedna i druga kardinalna promjena učinjena je na pomenutoj sjednici Odbora, bez ikakvog utemeljenja u Vladinom Predlogu da se pristupi promjenama Ustava, usvojenom Nacrtu amandmana, kao i javnoj raspravi koja je o njima vođena.

Naprotiv, brisanje amandmana koji su propisivali da se Ustavom garantuje stalnost tužilačle funkcije, uredi sastav i nadležnost Tužilačkog savjeta, predstavlja jasnu poruku aktuelne vlasti da ne žele jačanje nezavisnosti nosilaca tužilačke funkcije od političkog uticaja.

Takođe, naprasna promjena stava oko načina izbora sudija Ustavnog suda i predlog da se zadrži sadašnje rješenje, prozirna je namjera vlasti da se postojećem sastavu Ustavnog suda obezbijedi i personalni kontinuitet.

Na gore navedeni način aktuelna parlamentarna većina je u najvećoj mjeri obesmislila ključni motiv za pristupanje ustavnim promjenama u oblasti pravosuđa, koji je deklarisan kao namjera da se obezbijedi viši nivo profesionalnosti i nezavisnosti u sudstvu i tužilaštvu i eliminiše politički uticaj na pravosuđe.

Smatram da je prethodno navedeno dovoljno snažna argumentacija koja bi morala biti razlog za trenutnu parlamentarnu većinu da sve ono što su učinili sa tekstom ustavnih promjena na sjednici Odbora od 19. marta ponište i na taj način otvore prostor za nastavak odgovornog i ozbiljnog rada na promjenama Ustava Crne Gore- kaže se u saopštenju Kaluđerovića.

Portal Analitika