On na tom mjestu mijenja dosadašnjeg direktora Sašu Tomanovića, koga je vlada razriješila dužnosti prije isteka mandata zbog, kako tvrde,postupao suprotno Zakonu, statutu i opštim aktima ustanove.
Mrvaljević će dužnost v.d. direktora Državnog arhiva obavljati do, kako je navedeno u rješenju, imenovanja direktora u skladu sa zakonom, a najduže do šest mjeseci.
Vladi je predlog za imenovanje Mrvaljevića uputila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesna Bratić.
U obrazloženju se navodi da je Danilo Mrvaljević završio Pravni fakultet Univerziteta Crne Gore 2014. godine, te da je specijalizovao poslovno pravni smjer, koji je uspješno završio sa najvećom ocjenom, odbranivši rad na temu „Svjetska trgovinska organizacija“.
"U svom dosadašnjem radnom iskustvu, bio je pravni savjetnik u pravnom licu „Akademija znanja“, savjetnik u advokatskoj kancelariji advokata Aleksandra Đurišića i advokatskoj kancelariji advokata Aleksandra Kovačevića. Za JU „Grad teatar“ Budva, obavljao je pravne i administrativne poslove. U svom dugogodišnjem radnom opusu stekao je enormno pravničko iskustvo, koje će biti od velikog značaja za rad Državnog arhiva Crne Gore. Saglasno navedenom zakonskom propisu, predlažem da se Danilo Mrvaljević, diplomirani pravnik, odredi za vršioca dužnosti direktora Državnog arhiva Crne Gore, do imenovanja direktora/ice Državnog arhiva Crne Gore u skladu sa zakonom, a najduže do šest mjeseci“", navedeno je u obrazloženju nakon čega je Vlada dala zeleno svjetlo za predlog Vesne Bratić.
Sa druge strane, u obrazloženju odluke o razrješenju Saše Tomanovića sa mjesta direktora Državnog arhiva navedeno je da jeMinistarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta nadzorom utvrdilo da nije urađena revizija fondova i zbirki (arhivske građe) što, kako kažu u tom resoru, otvara pitanje bezbjednosti bogate arhivske građe.
"Kako revizija zbirki i fondova za vrijeme trajanja mandata direktora Saše Tomanovića, nikad nije izvršena, to se sa sigurnošću ne može utvrditi stanje fondova i zbirki, te da li se čuvaju na propisan način, da li je došlo do njihovog oštećenja, smanjenja vrijednosti, te da li uopšte određene zbirke i fondovi i dalje, usled mogućeg neadekvatnog tretmana, postoje u Državnom arhivu. Takođe, poseban akcenat treba staviti i na nepostojanje plana kontinuirane zaštite i očuvanje arhivske građe na nivou Državnog arhiva Crne Gore, niti plana rješavanja nedostajućih smještajnih kapaciteta, imajući u vidu obimnu arhivsku građu", ističe se u obrazloženju,
U resoru Vesne Bratić dodaju i da je u trenutnom rukovođenju Državnim arhivom Crne Gore, zabilježen neadekvatan odnos prema najstarijim dokumentima koji se čuvaju u Državnom arhivu.
"Prednje se ogleda, u nečuvenoj odluci rukovodioca, da na korišćenje da najstarija dokumenta iz najvrednijih fondova koji imaju status kulturnog dobra. Iako je najvrednija građa (originali) zakonskim propisima trajno zaštićena, ona se svakodnevno daje na korišćenje i nekontrolisano kopira, što predstavlja svojevrstan presedan. Dakle, direktor Državnog arhiva Crne Gore, svojim činjenjem, zloupotrebljava arhivsku građu, odnosno, istu dovodi u opasnost od trajnog oštećenja ili nemogućnosti vraćanja", ističe se u dokumentu.
Napominju da je posljednji elaborat o stanju arhivske djelatnosti napravljen 2016. godine.
"Od momenta izrade elaborata, do danas, nije bilo analize stanja u ovoj oblasti, kao ni jedinstvene metodologije rada. Za istaći je i činjenica da je za pokušaj uvođenja informacionog sistema, potrošena ogromna svota novca, a da u Državnom arhivu Crne Gore još uvijek nije ustanovljen jedinstveni informacioni sitem, a samim tim ni informaciono povezivanje (umrežavanje) teritorijalno udaljenih organizacionih jedinica. Dakle, sistem rada je u domenu proizvoljnosti i mnogo pokazatelja potvrđuje da je stanje daleko od onoga što podrazumijeva savremena arhivska teorija i praksa. Samovoljno raspolaganje resursima, netransparentan rad bez definisanih strateških ciljeva, kao i nesavjestan odnos prema arhivskoj građi, koja nas identifikuje kao državu i narod, ukazuje na loše rukovođenje i organizovanje rada", stoji u obrazloženju.