Sa Arifovićem, kao nastavnikom, u helikopteru je bio i potpukovnik komande vazduhoplovstva vojske Crne Gore Miroljub Atanasijević. Oni su u nezgodi zadobili teške povrede, a Arifović je proveo 43 dana u komi.
Proces vodi sutkinja Milena Matović.
- Odluka Ministarstva odbrane da obustavi letenje na helikopterima H-42/45 stvara sumnju da su ti tehnički nedostaci uzrokovali i pad helikoptera u junu 2016. godine u podgoričko naselje Donja Gorica. Odluka Ministarstva odbrane da prizemlji do daljnjeg osnovnu verziju ,,gazele“ potvrđuje i navode odbrane – kazao je advokat Begović.
Ministarstvo odbrane je odluku o prizemljenju osnovne verzije helikoptera ,,gazela“ donijelo nakon što je jedna od ovih letilica 25. jula 2019. godine prinudno sletjela nakon što su piloti čuli neobičan zvuk.
Pred sudom se juče našao i potpukovnik Atanasijević koji je bio sa Arifovićem u helikopteru prilikom nezgode.
On je na pitanje suda kazao da se ne pridružuje krivičnom gonjenju optuženog Arifovića niti postavlja imovinsko pravni zahtjev.
Atanasijević je sudu pojasnio da su procjene i provjere sposobnosti pilota stalan proces i da se one ne odrađuju samo prije same vježbe.
U konkretnom slučaju on je naveo da je prema godišnjem planu tokom dana bio na preobuci za letenje na borbenoj ,,gazeli“.
Pojasnio je da je borbena ,,gazela“ teža od osnovne verzije jer ima naoružanje zbog čega je teža, a sve to uslovljava da ima i jači motor.
- Kod borbenog helikoptera su stvari kompleksnije nego sa Gazelom. Leti se na malim visinama sa velikom brzinom – kazao je Atanasijević.
On je naveo da je režim vorteks posljedica greške i da se radi o iznenadnim situacijama.
- Učimo da ne dođemo u tu situaciju, a kada se nađemo u njoj učimo kako da izađemo iz vorteks režima – pojasnio je Atanasijević.
On je naveo da se radi o nekontrolisanom kretanju helikoptera koji zahtijeva posebnu proceduru za izlazak iz tog stanja, te da ne postoji vježba kojom se helikopter dovodi u ovakvo stanje, ali postoji predviđeni postupak koji se preduzima ukoliko se nađete u ovakvaoj situaciji.
Potpukovnik Atanasijević je, svjedočeći u martu prošle godine, pred sudom kazao da je borbena verzija ,,gazele“ kojom su letjeli pod komandom Arifovića ,,pala školski“ i da je to razlog što su preživjeli nesreću.
On je pojasnio da se zbog situacije u kojoj se našao helikopter rotor vrtio, ali nije hvatao vazdušne struje zbog čega nije bilo sile uzgona vazduha koji bi održao letilicu na toj visini.
Iako je Arifović davao snagu motoru, helikopter je nastavio da pada prema zemlji u strujnoj spirali.
Prema navodima optužnice, Arifović se tereti da je nepropisno upravljao vojnim helikopterom „gazela“ HN-45 M, kao pukovnik u ulozi nastavnika letjenja, iako nije bio teoretski i praktično osposobljen za izvršenje zadataka na ovom tipu vazduhoplova.
Vještak: Arifović bio sposoban za vježbu
Pukovnik u penziji Namik Arifović bio je osposobljen u skladu sa zakonom da učestvuje u realizaciji plana za 2016. godinu kojim je bila predviđena preobuka na ,,gami“ – borbenoj verziji ,,gazele“.
- Arifović je bio apsolutno sposoban za tu vježbu tog dana – kazao je vještak Karadžić.
On je naglasio da je redovna pojava da se kvar desi na letilici tokom leta.
- Dešava se da dođe do iznenadnih anomalija za koje ne moraju uzrokovati automatsko slijetanje već se one bilježe tokom leta, a po slijetanju i otklanjaju – kazao je vještak.
On je pojasnio da iz pozicije teoretičara u konkretnom slučaju može da konstatuje da je helikopter kojim je upravljao Namik Arifović našao u režimu vorteksa, ali da je on u taj režim došao namjerno ili nenamjerno mogu odgovoriti samo piloti koji imaju praktično iskustvo.