Region

Predstavljena Regionalna agenda 2030.

Odgovor Janši: Velikodržavne ideje najveća opasnost, sankcionisati ekstremiste

Projekti 'velike Srbije' ('srpskog sveta'), 'velike Albanije' i 'velike Hrvatske' naročita su opasnost po regiju i imaju tendenciju da ugroze suverenitet, teritorijalni integritet, ljudska prava i samo postojanje država, navodi se u Regionalnoj agendi 2030, iza koje stoji Regionalna Akademija za razvoj demokratije (ADD).

Odgovor Janši: Velikodržavne ideje najveća opasnost, sankcionisati ekstremiste Foto: PA
Portal AnalitikaIzvor

Agenda predstavlja svojevrstan odgovor na kontroverzni 'non-paper' Janeza Janše, a sadrži više od 400 preporuka i neophodnih mjera za demokratizaciju regiona.

"Svi pokušaji, inicijative, ideje i prijedlozi o novim etničkim podelama moraju biti nedvosmisleno odbačeni i osuđeni od strane svih političkih aktera. Ideje velikih i etnički čistih nacionalnih država koje promovišu konzervativne i korumpirane političke elite u regionu moraju ostati u prošlom vijeku i treba ih zamijeniti zajedničkom vizijom država regiona kao razvijenih, modernih, demokratskih i humanih društava koja zajedno rade na istim ciljevima, vladavini prava, demokratiji, poštovanju ljudskih prava i sloboda i zajedničkoj budućnosti svojih građana", stoji u dokumentu.

U Agendi 2030, sa kojom su već upoznate institucije Evropske unije, ambasade u regiji, te niz političkih lidera sa kontinenta i šire, naglašeno je i da je - kada su u pitanju političke prilike na Zapadnom Balkanu - potrebna transformacija iz stabilokratije u demokratiju.

Članstvo bez alternative

"Ne smije biti apsolutno nikakvih zamjena za punopravno članstvo u EU svih zemalja Zapadnog Balkana. Nijedna regionalna saradnja ili incijativa, bila ona politička, ekonomska, kulturna, finansijska, institucionalna, fiskalna, infrastrukturna ili bilo koji drugi okvir ili forum saradnje, ne može poslužiti kao zamjena za pristupanje svih zemalja regiona EU", dodaju oni.

Za integracione procese, kako je definisano dokumentom, od suštinskog je značaja podrška Slovenije i Hrvatske, koje su već članice EU.

"Prva grupa zemalja regije treba da bude spremna za punopravno članstvo u EU 2025. godine, druga 2028. i treća 2030", precizirano je Agendom 2030.

U tom pravcu, važno je i da države regiona usaglase spoljnu i bezbjednosnu politiku sa ključnim ciljevima EU i NATO.

"Tako bi ojačale mehanizme da se odupru štetnim i destruktivnim uticajima Rusije i Kine u regionu", smatraju autori Agende 2030.

Koordinisano protiv ekstremista

U dokumentu je decidno navedeno i kako treba sankcionisati sve organizacije iz regije koje afirmišu ekstremističku politiku.

"Potrebno je da EU i SAD koordinisano uvedu ciljane sankcije za pojedince i organizacije koji podrivaju demokratiju, vladavinu prava i demokratskih institucija u regionu, kao i za one koji krše ljudska prava, raspiruju nacionalnu i vjersku mržnju, pozivaju na oružane sukobe, promovišu ratne zločince, negiraju ratne zločine i ne poštuju odluke i presude sudova i međunarodnih sudova za ratne zločine. Sankcije se moraju primijeniti na pojedince i medije koji šire mržnju, učestvuju u ratnohuškačkim aktivnostima i vode orkestrirane kampanje protiv zvaničnika i građana drugih zemalja", piše, između ostalog, u Regionalnoj agendi 2030.

Iz ADD navode i da Agenda predstavlja skup zadataka koje vlade u regiji treba da sprovedu kako bi njihove države "postale istinski demokratska, moderna i humana društva izgrađena na principima demokratije, vladavine prava, nezavisnosti institucija, poštovanja ljudskih prava, ravnopravnosti,slobode, napretka i pomirenja u regionu".

Projekat Regionalna agenda 2030. podržale su Ambasada Švajcarske u Beogradu, Međunarodni centar "Olof Palme" i Fondacija "Fridrih Ebert", a cjelokupan dokument možete pročitati ovdje.

Portal Analitika