U Izvještaju ODIHR koji je Nova.rs ekskluzivno objavila, nekoliko je ključnih tačaka. A to su upravo stvari na koje međunarodni posmatrači, opozicija i poslanici Evropskog parlamenta ukazuju od 17. decembra do danas. Najviše se govori o biračkom spisku, preminulima koji se i dalje u njemu nalaze, kao i o migracijama birača.
„Ograničeni su mehanizmi za efikasno ispitivanje jedinstvenog biračkog spiska, nedostataka detaljnih podataka o promjenama u stalnoj i privremenoj registraciji, kao i navoda o brojnim preminulim osobama koje ostaju u registru, ali i tvrdnji o masovnoj migraciji birača u vezi sa lokalnim izborima, što je značajno nagrizli povjerenje javnosti u tačnost biračkog spiska. Ovo ograničeno povjerenje je dodatno pogoršano nedostatkom sveobuhvatnog odgovora vlasti na ove zabrinutosti. Prethodna preporuka ODIHR da se izvrši potpuna revizija biračkog spiska nije sprovedena“, navodi se u Izvještaju ODIHR.
Zato se u preporukama, pod rednim brojem 4 navodi:
„Da bi se riješila zabrinutost oko tačnosti biračkih spiskova i povećalo povjerenje javnosti, relevantne zakone, propise i praksu treba ponovo razmotriti kako bi se omogućio pristup podacima o registraciji birača i olakšalo sprovođenje značajne revizije Jedinstvenog biračkog spiska uz učešće relevantnih aktera, uključujući političke partije i civilno društvo, u skladu sa standardima zaštite podataka“.
Naredne tri preporuke odnose se na funkcionersku kampanju, zastrašivanje birača i rad REM-a.
U preporuci broj 5 se navodi da Zakon treba da obezbjedi jasno razdvajanje između zvaničnih funkcija i aktivnosti kampanje nosilaca funkcije.
„Vlasti treba da preduzmu mjere da spriječe zloupotrebu položaja i državnih resursa, a na bilo koje kršenje treba proaktivno rješavati kroz proporcionalne i odvraćajuće sankcije“.
Prethodno je navedeno da je u kampanji dominirao odlučujući angažman predsjednikaAleksandra Vučića, koji je dajući sistemsku prednost vladajućoj stranci, stvorio nepravedne izborne uslove.
Zatim se u preporuci 6 kaže i da vlasti treba da spriječe zastrašivanje i pritisak na birače, uključujući i zaposlene u javnom sektoru i državnim institucijama.
Kad je REM u pitanju, Izvještaj ODIHR o izborima u Srbiji navodi:
„Nezavisnost Regulatornog tijela za elektronske medije (REM) treba da bude garantovana i u skladu sa novim zakonskim odredbama. REM treba proaktivno da koristi svoje zakonska ovlašćenja i da postupa po službenoj dužnosti u slučaju kršenja medijske regulative, a na osnovu njenog sistematskog praćenja“.
Međutim, nekoliko ključnih pitanja i dalje ostaje nerješeno, uključujući ona koja se odnose na obezbjeđivanje jednakih uslova za igru, mjere za sprječavanje zloupotrebe javne funkcije i državnih resursa, razdvajanje zvaničnih funkcija i aktivnosti kampanje i efikasne mehanizme za sprječavanje zastrašivanja i pritiska na birače, uključujući kupovinu glasova.