Prepreke zaključenju nagodbi su novi zahtjevi za sprovođenje istraga.
Šarićev branilac Zdenko Tomanović rekao je novinarima poslije odlaganja suđenja da će tražiti da se kao svjedoci saslušaju svi koji su sklopili nagodbe sa tužilaštvom, i priznali krivicu kako bi na glavnom pretresu odbrana ostalih optuženih dobila mogućnost da im postavlja pitanja, u skladu sa načelom neposrednosti.
Tomanović je napomenuo da sada predmet "Šarić" ima oko 79.000 dokumenata.
Suđenje je objedinjeno po sve četiri optužnice kojima se pripadnici njegove grupe terete za šverc više od ukupno tri tone kokaina iz Latinske Amerike u Zapadnu Evropu tokom 2008. i 2009.
Njegovom rođenom bratu Dušku Šariću, takođe optuženom za trgovinu kokainom, danas će biti izrečena prvostepena presuda pred specijalnim vijećem Višeg suda u Bijelom Polju.
Na optuženičkoj klupi pred Specijalnim sudom u Beogradu naći će se svega desetak pripadnika Šarićeve grupe pošto su do sada sedmorica već osuđena na osnovu sporazuma sa tužilaštvom za organizovani kriminal po kom su priznali krivicu u zamjenu za četiri do 10 godina zatvora.
Trojica optuženih su dobila status svjedoka saradnika, dok je Šarić i još desetak njegovih saradnika u bjekstvu. Za danas je bilo planirano da se održi pripremno ročište u tom objedinjenom procesu po četiri optužnice.
Poslije toga suđenje će krenuti formalno ispočetka po odredbama novog Zakonika o krivičnom postupku. Kako je Tanjugu prošle sedmice rekao tužilac za organizovani kriminmal Miljko Radisavljević, u toku su pregovori sa još nekim pripadnicima te grupe o zaključenju sporazuma o priznanju krivičnog djela.
Sporazum o priznanju krivice sa Tužilaštvom su do sada zaključili optuženi Miloš Pandrc, Marko Vorotović, Dejan Rakić Raka, Nikola Pavlović Džoni, Aleksandar Miodrag, Miloš Krpović i Mirko Miogragović.
Najtraženijem narko bosu u Srbiji, Darku Šariću, rođenom u Pljevljima, izgubio se trag u oktobru 2009. tokom akcije "Balkanski ratnik" koja se odvijala istovremeno u Urugvaju i Beogradu i pred Specijalnim sudom mu se sudi u odsustvu.
Optužnicama se tereti kako zbog šverca više od ukupno tri tone kokaina iz Latinske Amerike u Zapadnu Evropu tako i zbog pranja novca stečenog od trgovine drogom koji je ubacivao u legalne tokove srpske privrede u toku privatizacije.
Prva optužnica kojom je osim Šarića obuhvaćeno još 20 optuženih podignuta je 12. aprila 2010. kojom se tereti za šverc kokaina zaplijenjenog u Urugvaju 15. oktobra.
Druga je uslijedila nedugo potom kojom se Šariću i nekolicini srpskih advokata i privrednika sudi zbog pranja novca stečenog preprodajom kokaina, odnosno zbog ubacivanja "prljavog novca" u legalne tokove kupovinom niza preduzeća u privatizaciji, poljoprivrednih dobara, objekata...
U septembru prošle godine pravnu snagu stupila je treća optužnica podignuta zbog šverca 1,1 tone kokaina u Brazilu, na kojoj su, osim Darka Šarića, i odbjegli Pljevljak Goran Soković, zatim Željko Vujanović, braća Marko i Miloš Pandrc, Radan Adamović, Miloš Cajić, Nikola Dimitrijević, Mirko Miodragović, Aleksandar Miodrag i Darko Gazdić.
Tom optužnicom se terete da su bili dio klana zaduženog za nabavku kokaina u Brazilu i da su drogu nabavljali po cijeni od 5.300 do 5.700 eura u količinama do 200 kilograma, a skladištili su ga u tri luksuzno opremljene kuće. Tu su određivali kvalitet narkotika, poslije čega bi kokain pakovali u balone, uvijali u celofan, smještali u sportske torbe i dalje transportovali u Evropu.
Četvrta optužnica podignuta je u oktobru 2011. protiv Šarića i još četvorice optuženih zbog krijumčarenja 990 kilograma kokaina nabavljenog u Brazilu, za koji se sumnja da je dio od 2.174 tone kokaina zaplijenjenog na brodu "Maui" u Urugvaju 15. oktobra 2009.
Osim Šarića, na optužnici je još troje okrivljenih koji se sumnjiče da su u septembru 2009. organizovali primopredaju i transport 990 kilograma kokaina, koji je bio dio ukupne količine od 2.174 kilograma, zaplijenjenog na jahti "Maui" u Urugvaju.
Krajem oktobra prošle godine tužilaštvo je podiglo je još jednu, petu po redu, optužnicu protiv Šarića. Na toj optužnici su osim Šarića, Gorana Sokovića i Željka Vujanovića, Milan Milovac zvani Cigla, Živko Sibinski i Boško Nedić.
Optužnica se odnosi na zaplijenu 235 kilograma kokaina u blizini Pize u Italiji 19. januara 2009. Šarić je kažnjavan više puta zbog sitnih prestupa u Pljevljima.