Crna hronika

Odložena kontrola dokaza protiv Olivere Ilinčić

Kontrola optužnice protiv srpske državljanke Olivere Ilinčić i još šest članova grupe bivšeg visokog funkcionera DPS-a Svetozara Marovića, koji su malverzacijama preko kompanije ,,Properti investmens“ nezakonito stekli vrijednu imovinu nadomak Svetog Stafana i nanijeli štetu kasi budvanske opštine, danas je u podgoričkom Višem sudu odložena za 22. oktobar.

Odložena kontrola dokaza protiv Olivere Ilinčić Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Osim Ilinčić i kompanije ,,Properti investments“ na optužnici Specijalnog tužilaštva su Stevica Dragović, Katarina Pekić, ali i službenici budvanske opštine Novka Baćević, Milo Klisić, Marko Vujović i Vesna Blagojević.

Prema navodima optužnice, Ilinčić i ostali optuženi su u novembru 2007. godine postali članovi kriminalne grupe koju je formirao Marović radi sticanja nezakonite moći i dobiti. Ova grupa je, kako se osnovano sumnja, djelovala do decembra 2010. godine.

Nekadašnja savjetnica Svetozara Marovića je prema stavu Specijalnog tužilaštva, prihvatila nalog šefa kriminalne grupe da u Crnoj Gori osnuje kompaniju „Properti investments“, preko koje se zaduživala kod banaka i kupovala nekretnine od mještana nadomak Svetog Stefana. Grupa je, kako se osnovano sumnja, varala banke i porodice od kojih je uzela nekretnine. Ključnu ulogu imalo je preduzeće „Properti investments“ preko kojeg su se zaključivali kupoprodajni ugovori, a u tim poslovima opština je oštećena jer su njeni službenici koji su se našli na optužnici prihvatali neispravne ponude na tenderu.

Ilinčić je prvi put posjetila tužilaštvo još 2014. godine kada je u svojstvu građanina odgovarala na pitanja u istrazi preprodaje državne zemlje u mjestu Košljun u Budvi. Iste godine, Ilinčić se i drugi put našla u Specijalnom tužilaštvu, ali u svojstvu svjedoka. Ona je objašnjavala kako su milionski iznosi sa računa u Prvoj banci budvanskih porodica Dragović i Divanović prenijeti na kompaniju „Properti investment“, koja je u njenom vlasništvu.

Osim što je bila savjetnica Svetozara Marovića za vrijeme njegovog službovanja u Beogradu, Ilinčić je bila direktorica deviznog sektora Narodne banke Jugoslavije, a u jednom periodu bila je direktorica firme „Futura plus“, tada u vlasništvu srpskog biznismena Stanka Subotića.

Kada su u pitanju crnogorske poslovne kombinacije, za nju se prvi put čulo u ljeto 2012. godine, kada je pominjana u aferi koja je u vezi sa prodajom desetina hiljada kvadrata zemlje u blizini hotela ,,Splendid“ u Bečićima. Sudski spor protiv kompanije ,,Gud lokejšen propertis“, iza koje je stajala Ilinčić, pokrenuo je Marovićev saradnik Zoran Mugoša, koji je tvrdio da mu nije isplaćen novac.

Za Svetozarom Marovićem i Oliverom Ilinčić crnogorske vlasti raspisale su crvenu potjernicu, ali Srbija po tim zahtjevima nije postupila.

Marovićevi advokati u više navrata su saopštavali da je njihov klijent u bolnici i da ima „psihičke probleme“, neoliko puta je i „isplivala“ njegova fotografija na društvenim mrežama, ali do hapšenja nije došlo. Srbija je odbila da izruči Ilinčić uz obrazloženje da krivično djelo „prevara na organizovan način ne predstavlja krivično djelo iz organizovanog kriminala po zakonu Srbije“.

Portal Analitika