Politika

Nakon ODT-a Pljevlja i Više državno tužilaštvo u Bijelom Polju odbacilo krivičnu prijavu protiv predsjednika Opštine zbog organizovanja svečane akademije povodom Dana državnosti Srbije

Odluke tužilaca vjetar u leđa Vranešu za dalje ponižavanje države

Za predstavnike partija podnosilaca krivične prijave odluka bjelopoljskog Tužilaštva je opasna, ali nije iznenađujuća. Poslanik Socijaldemokrata (SD) Nikola Zirojević i lider Liberalne partije (LPCG) Vatroslav Belan saglasni su da nadležne državne institucije sve što čine daju vjetar u leđa Vranešu za ostvarivanje njegovih zamisli i ispunjavanje velikosrpske agende

Odluke tužilaca vjetar u leđa Vranešu za dalje ponižavanje države Foto: Portal ETV
Portal ETVIzvor

Predsjednik Opštine Pljevlja Dario Vraneš neće snositi bilo kakvu odgovornost za organizovanje svečane akademije u Centru za kulturu povodom Dana državnosti Srbije.

Nakon što je Osnovno državno tužilaštvo u Pljevljima u maju utvrdilo da u postupku prvog čovjeka grada nije bilo osnova za krivično gonjenje, istovjetnu odluku nedavno je donijelo i Više državno tužilaštvo u Bijelom Polju.

“Obavještavam Vas da je u ovom tužilaštvu formiran predmet protiv Darija Vraneša iz Pljevalja, a povodom obilježavanja dana državnosti R. Srbije u organizaciji predsjednika Opštine Pljevlja. Ovotužilaštvo nakon sprovedenog postupka izviđaja odbacilo je krivičnu prijavu i o odluci obavijestilo podnosioca prijave”, navedeno je u odgovoru Tužilaštva Portalu ETV.

PODSTREK DESTRUKCIJI

Krivičnu prijavu protiv Vraneša su 22. februara podnijeli zamjenik predsjednika Socijaldemokratske partije (SDP) Petar Odžić, generalni sekretar Socijaldemokrata (SD) Miloš Čelanović, potpredsjednica Liberalne partije (LP) Jelena Marković i advokat Bojan Vujović, tvrdeći da je on organizovanjem svečanosti 14. februara ove godine, prekršio i zakone i Ustav Crne Gore, te da je njegov cilj da grad stavi „pod djelimični ili potpuni suverenitet Srbije“.

Postupajuća državna tužiteljka u ODT Pljevlja Sanja Golubović ekspresno je odbacila prijavu, zaključujući da ne postoji sumnja da je čelnik Pljevalja počinio bilo koje od krivičnih djela koje se goni po službenoj dužnosti.

Uslijedila je pritužba podnosilaca prijave koje je Više državno tužilaštvo u Bijelom Polju prihvatilo, nagovještavajući da može doći do obrta u ovom slučaju i eventualnog pravnog gonjenja organizatora događaja kojim je obilježen praznik druge države.

“Povodom Vaše pritužbe na rješenje o odbacivanju krivične prijave Osnovnog državnog tužilaštva u Pljevljima, Kt. br. 50/24 od 5. aprila 2024. godine, protiv osumnjičenog Vraneš Darija iz Pljevalja, zbog krivičnog djela pripremanje djela protivustavnog uređenja i bezbjednosti Crne Gore iz čl. 373 st. 1 u vezi krivičnih djela ugrožavanje nezavisnosti iz čl. 357 i ugrožavanje teritorijalne cjeline iz čl. 359 Krivičnog zakonita Crne Gore, nakon uvida u predmetne spise, ocijenio sam da je pritužba osnovana”, naveo jetužilac Slavenko Smolović u junu u odgovorima advokatskoj kancelariji Vujović-Vukadinović.

Isto Tužilaštvo, nedugo nakon ovog zaključka, potvrđuje odluku ODT-a Pljevlja na osnovu spisa predmeta koji su im dostaviljeni na nadležnost.

Za predstavnike partija podnosilaca krivične prijave odluka bjelopoljskog Tužilaštva je opasna, ali nije iznenađujuća. Poslanik Socijaldemokrata (SD) Nikola Zirojević i lider Liberalne partije (LPCG) Vatroslav Belan saglasni su da nadležne državne institucije sve što čine daju vjetar u leđa Vranešu za ostvarivanje njegovih zamisli i ispunjavanje velikosrpske agende.

“Odluka Višeg državnog tužilaštva je očekivana i ona je, nažalost, samo vjetar u leđa Vranešu da nastavi da radi što je počeo, da bez ikakve odgovornosti može kršiti Ustav i zakone ove države i da na kraju, što je njegov krajnji cilj, pokuša uz određeni ili maksimalni stepen autonomije da otcijepi jedan dio Crne Gore, odnosno Opštinu Pljevlja od svoje matice”, kazao je Zirojević za Portal ETV.

Belan nije želio da komentariše odluke tužilaštava da ne bi, kako kaže, bio optužen sa nekih adresa da utiče na njihovu nezavisnost, ali je stava da su Vranešu odriješene ruke da nastavi da ponižava državu.

“Ovo je apsolutno podstrek svima onima kojima je osnovni politički cilj da Crnu Goru „osuše“ od državnosti i suvereniteta, da se njeni simboli ponize do te mjere da se nekad u budućnosti postavi pitanje da li ima smisla da Crna Gora postoji kao suverena država. To je generalni, strateški cilj koji se, prije svega, razmatra u Beogradu uz podršku Moskve”, rekao je Belan za Portal ETV.

Osujećivanje tog nauma je izuzetno teško u okolnostima kad država i njene institucije zaćute, ali je lider LP-a uvjeren da će građani Crne Gore prozreti štetne namjere i uz pomoć konstruktivne opozicije vratiti zemlju na pravi put.

“Kroz političku borbu ću se do kraja boriti da u Pljevljima, Nikšiću, Zeti, ili bilo gdje drugo na prostoru Crne Gore nemamo gradonačelnike koji će se na ovaj način odnositi prema simbolima Crne Gore definisanim u Ustavu. Borićemo se za apsolutni suverenitet i nezavisnost Crne Gore i njen državotvorni identitet. Takvi želimo da uđemo u Evropsku uniju, a ne kao prazna ljuštura ili interesna zona centara moći iz regiona. To je ono što možemo da uradimo - da spoznamo i osvijestimo da likovi poput Daria Vraneša i Marka Kovačevića ne mogu voditi bilo koji crnogorski grad, niti mjesnu zajednicu. Dok to govorim, uopšte me ne zanima njihova vjerska i nacionalna pripadnost , već ono što rade na njihovom putu poniženja Crne Gore”, poručio je Belan.

NIZ SPORNIH POTEZA 

Bez obzira na posljedice i reakcije koje je izazvao, Vraneš nije pronalazio ništa problematično u tome da jedna crnogorska opština obilježava državni praznik druge zemlje. Naprotiv, smatra da Pljevlja taj datum treba da se slavi vječno. Tvrdio je da ovim događajem ne podriva Ustav Crne Gore, već da se njime slavi, kako je rekao, „njegoševska Crna Gora“.

Koliko Vraneš egzaltirano slavi datume i tradiciju susjedne države, toliko ne mari za najbitnije praznike zemlje u kojoj živi i vrši vlast.

Iako je, uoči spornog događaja u Centru za kulturu, kazao da će razmisliti o tome da li će Opština Pljevlja organizovati i svečanu akademiju povodom 18 godina proglašenja nezavisnosti Crne Gore ili povodom 83 godine od Trinaestojulskog ustanka, to se nije desilo.

Štaviše, Vraneš je preskočio i da građanima čestita najveće datume u crnogorskoj istoriji.

Takođe, čelnik Pljevalja prvi je predsjednik opštine koji nije položio vijence na Stražici 13. jula za Dan državnosti i Dan ustanka protiv fašizma. Svim direktorima opštinskih javnih ustanova i preduzeća uputio je zahtjev da na zgradama istaknu trobojke, a proslavu Dana nezavisnosti uporedio je sa „cirkuskom predstavom“ što, takođe, po mišljenju ODT-a u Pljevljima nije zavređivalo procesuiranje predsjednika opštine.

Posljednja od brojnih kontroverzi koje prate mandat Vraneša je njegov i odlazak polaznika folklora SKC „Patrijarh Varnava“ sa učiteljicom Bojanom Milić kod predsjednika Srbije Aleksandra Vučića sa kojim su proslavili Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave.

PONOS GRAĐANA ZA ZAOKRET

Za Zirojevića je ponašanje Daria Vraneša očekivano, ali upozorava na njegove koalicione partnere, istrajne u podršci čovjeku koji dijeli crnogorsko društvo i na svaki način gazi Ustav i zakone Crne Gore.

“Problematični su oni koji se pretvaraju da vole ovu državu i koji su deklarativno prihvatili Crnu Goru i njene simbole. Oni koji se usiljeno danas kite crnogorskim državnim zastavama, a nekada su ih nazivali „kokoškama“, koji povrh sve te priče i ljubavi koju neiskreno demonstriraju u javnosti i dalje drže Daria Vraneša na vlasti u Pljevljima. Mislim, naravno, na predstavnike Pokreta Evropa sad i Demokrata. Vrlo je sporna i vrlo opasna odluka Višeg državnog tužilaštva. Ali, još više je sporna i opasna politička podrška koju Vranešu daju politički subjekti koji su samo deklarativno građanske orijentacije”, zaključio je Zirojević.

Belan konstatuje da se nalazimo u opasnom periodu, ali je uvjeren da će se niz negativnih događaja i uspjeha velikosprske strane prekinuti i da će se Crna Gora, kako kaže, vrlo brzo vratiti sebi.

“Na osnovu iskustva koje smo imali u prethodne dvije decenije, vjerujem da ćemo postaviti Crnu Goru na noge kako se se više nikada, niti jedan gradonačelnik koji bude izabran na demokratskim izborima, ne bi usudio da vrijeđa državu. Računam na ponos i ljubav građanki i građana Crne Gore prema svojoj državi, bez obzira koje su vjere i nacije. Vjerujem da će oni spoznati sve ono što im se dešava od 2020. do danas i da će razumjeti da likovi poput Vraneša žele da ih ponize i da im oduzmu identitet i svoje JA, kako bi ponovo morali da gledaju u neke druge adrese, prije svih u Beograd”, naglasio je on.

Vjeruje da će i predstojeći lokalni izbori u Podgorici i Kotoru pokazati da građani više ne žele da budu zavisni od bilo kojeg regionalnog centra.

“A na nama političarima je da svojim stavovima i radom na terenu ukažemo da smo odgovorna alternativna koja će jasnom političkom ponudom Crnu Goru učiniti ekonomski stabilnom i ponosnom kako bi u svakom smislu bila zaljubljena u ono što ona jeste”, zaključio je Belan.

Portal Analitika