Neophodno je da imamo izgrađene interdisciplinarne stručne službe koje moraju ad hoc formirati grupe stručnjaka unutar pravosuđa, što bi omogućilo određeni nivo zaštite tokom trajanja krivičnog postupka, kazala je predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore Vesna Medenica.
Govoriti o zaštiti žrtve krivičnog djela, prije i za vrijeme suđenja u obliku neposredne zaštite sa stanovišta Krivičnog zakona u Crnoj Gori, predstavlja problem i to iz razloga što ne postoje jasne proceduralne odredbe o neposrednoj zaštiti žrtve krivičnog djela, za vrijeme krivičnog postupka uopšte, a i prema maloljetnoj žrtvi, smatra Medenica.
- Maloljetne žrtve seksualnog zlostavljanja ne prijavljuju djelo zbog srama, straha, a pogotovu zbog sumnje u njihov iskazi stalne provjere njihove sposobnosti da reprodukuju događaj, jer u krivičnom postupku u ovim slučajevima sveukupni dokazni postupak uglavnom se svodi na jedan dokaz – žrtvu koja predstavlja sama po sebi dva dokaza na utvrđenje jedne činjenice, kazala je Medenica.
Prema riječima Vrhovnog državnog tužioca Ranke Čarapić kada su u pitanju djeca i maloljetnici žrtve seksualnog zlostavljanja prisutna je tendencija širenja i jačanja krivično pravne zaštite njihove polne slobode.
- Zbog nepotpune fizičke i psihičke razvijenosti ova populacija ne može pružiti odgovarajući otpor i shvatiti značenje polne slobode i neželjenog polnog odnosa, kazala je Čarapić dodajući da je i na krivično procesnom planu, u cilju bolje zaštite djece i maloljetnika žrtava seksualnog zlostavljanja, kao posebno ranjive kategorije svjedoka, učinjen značajan napredak.

Prema njenim riječima reformisano krivično zakonodavstvo u ovoj oblasti, osnov je za stvaranje prakse koja treba da pokaže prednosti i nedostatke novih zakonskih rješenja.
Gradonačelnik Cetinja Aleksandar Bogdanović podsjetio je da naziv kampanje „Jedno od petoro“ ukazuje na podatak da je svako peto dijete u Evropi žrtva određenog vida seksualnog zlostavljanja, kao i da osvrtom na našu državau podaci o prijavljenim i procesuiranim slučajevima govore da je u Crnoj Gori znatno manje takvih pojava.
- A kada je riječ o Cetinju mogu naglasiti da u našem gradu do danas nije prijavljen niti jedan slučaj seksualnog zlostavljanja djece i maloljetnika, kazao je Bogdanović naglašavajući da je u domaćoj sudskoj praksi sve prisutnija implementacija pravnih normi i međunarodnih propisa.
Bogdanović je dodao da će ova kampanja, dodatno doprinijeti imidžu Crne Gore kao jednom od pozitivnih primjera na planu poštovanja i zaštite dječijih prava.
Okrugli sto „Postojeća zakonska regulativa i iskustva u praksi u vezi sa zaštitom djece i maloljetnika žrtava seksualnog zlostavljanja“ održan je u sklopu kampanje Savjeta Evrope „Jedno od petoro“.