Društvo

Održan okrugli sto o Zakonu o elektronskim medijima

Izvor

Jadranka Vojvodić iz Agencije za elektronske medije pita se da li je u Crnoj Gori održivo postojanje 40 radio stanica, 20 televizija i 14 lokalnih javnih emitera, prenosi Radio AntenaM.

„Ako tome dodamo programe nacionalnih javnih servisa i još desetine stranih kanala, zaista je konkurencija velika. Međutim, ne možemo govoriti o tome da u Crnoj Gori postoji pluralizam medija jer taj kvantitet dfinitivno ne daje dovoljan kvalitet.”

Glavni i odgovorni urednik Antene M Darko Šuković prije deset godina je, kaže,  postavio isto pitanje. Ovoliki broj medija, otrov je za crnogorsko društvo, napominje Šuković.

„Konačno je postalo jasno da je bolje imati 10, 15 elektronskih glasila koja normalno rade i plaćaju, nego 80 koji ne plaćaju i dva regionalna ili tajkunska igrača koji plaćaju.“

Glasila u Crnoj Gori preopterećena su raznim dažbinama, saglasni su njihovi predstavnici. Direktor TV Vijesti Slavoljub Šćekić je na okruglom stolu kazao:

„Vjerujte da je blizu trenutak kad će se svi televizijski emiteri povući sa infrastrukture RDC-a jer ovo sada nije cijena, već harač.“

Direktor Agencije za elektronske medije Abaz Džafić bio je – saglasan.

„I mi u Agenciji smatramo da su ogromne, da guše medije i smatramo da smo mi jedini nadležni organ koji vama treba da daje saglasnost na cijenu.“

Na to je Šćekić kazao da su upravo u Agenciji krivi za tu situaciju, jer su sami sebi omogućili da rade koliko hoće, proglašavajući se nenadležnim kad god je to bilo moguće.“

Na okruglom stolu najmanje riječi bilo je o samoj temi – analizi Zakona o elektronskim medijima. Učesnici su bili saglasni da su izmjene neophodne radi poboljšanja medijske scene, što će biti, kako je najavljeno, tema narednih skupova.

Portal Analitika