Zakonom je propisano da su tajni podaci oni čijim bi se otkrivanjem nepozvanom licu nastupile ili bi mogle nastupiti posljedice za bezbjednost i odbranu, spoljnu, monetarnu i ekonomsku politiku Crne Gore.
Zakon je predvidio da su bliže kategorije podataka kojima se može odrediti stepen tajnosti -strogo tajno, tajno i povjerljivo.
Tajnost podataka prestaje istekom roka od 30 godina ako su označeni kao strogo tajni, 15 godina ako su tajni, a pet godina ako su povjerljivi.
Tajnost podataka prestaje istekom dvije godine ako su označeni stepenom tajnosti kao interni.
Predviđena je obaveza periodičnog preispitivanja tajnosti podataka od ovlašćenog lica.
- Periodično preispitivanje obuhvata ponovnu procjenu štetnih posljedica koje bi mogle nastupiti za bezbjednost i interese Crne Gore u slučaju otkrivanja tajnog podatka i na osnovu te procjene ovlaćeno lice može promijeniti stepen tajnosti ili ga ukinuti, kaže se u obrazloženju.
Zakonom je propisano da pristup tajnim podacima bez dozvole, imaju državni tužioci i njihovi zamjenici, sudije, branilac optuženog (osim u slučajevima predviđenim Zakonikom o krivičnom postupku), članovi Savjeta nezavisnog nadzornog organa za zaštitu ličnih podataka i pristup informacijama i Zaštitnik ljudskih prava i sloboda.
Predviđeno je da za direktora Direkcije za zaštitu tajnih podataka može biti imenovana osoba koja posjeduje radno iskustvo na poslovima iz oblasti bezbjednosti i odbrane.
Zakon predviđa da se radni odnos u Direkciji može zasnovati bez javnog oglašavanja, imajući u vidu specifičnost poslova koji se obavljaju, kao i zakonsku potrebu sprovođenja postupka bezbjednosne provjere lica.