Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Održan inicijalni sastanak s predstavnicima albanskih institucija povodom rješavanja pitanja erozije plaža

U organizaciji Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma

Održan inicijalni sastanak s predstavnicima albanskih institucija povodom rješavanja pitanja erozije plaža

Na sastanku su razmijenjene informacije o trenutnom stanju, sprovedenim aktivnostima u obije zemlje na pitanjima erozije plaža, posebno onih u prekograničnom području, kao i konstatovan značajni nedostatak podataka relevantnih za monitoring stanja područja i plaža i predlaganja efikasnih rješenja.

Održan inicijalni sastanak s predstavnicima albanskih institucija povodom rješavanja pitanja erozije plaža Foto: Mepg
Portal AnalitikaIzvor

Na prijedlog NVO Regionalna razvojna agencija/Ulcinj biznis asocijacija, a u organizaciji Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma juče je održan inicijalni sastanak s predstavnicima albanskih institucija povodom zajedničkog rješavanja pitanja erozije plaža u prekograničnom širem području rijeke Bojane, s fokusom na Adu Bojanu.

Na sastanku koji je održan u prostorijama Opštine Ulcinj prisustvovali su s albanske strane direktor zaštićenih područja u regiji Skadra, Agim Darda, direktorica sektora za životnu sredinu Ministarstva infrastrukture i energije, Djana Bejko, direktorica za životnu sredine iz Opštine Skadar, Aida Kirjo, koordinator Foruma za Skadarsko jezero, Atrida Ferketi i predavač na Univerzitetu u Skadru, Ervis Krimbi, dok su sa crnogorske strane učestvovali predstavnici Ministarstva – Direktorata za prirodu Tamara Brajović, Ivana Stojanović, Dina Skarep i Đurđina Bulatović, JP Morsko dobro, Svetko Žižek i Dijana Došljak, Opštine Ulcinj, Ardijan Mavriq i NVO RDA/UBA Dželal Hodžić i Elvir Zečević.

"Na sastanku su razmijenjene informacije o trenutnom stanju, sprovedenim aktivnostima u obije zemlje na pitanjima erozije plaža, posebno onih u prekograničnom području, kao i konstatovan značajni nedostatak podataka relevantnih za monitoring stanja područja i plaža i predlaganja efikasnih rješenja. Stoga je zaključeno da bi uspostavljanje zajedničkog prikupljanja podataka odnosno monitoringa procesa u ovom području doprinijelo usaglašavanju zajedničkih mjera sanacije. Konstatovano je da bi takav monitoring trebao biti kontinuiran kao i da bi nakon početne projektne podrške ta vrsta mjerenja trebalo da prerastu u redovne nacionalne aktivnosti. To podrazumijeva i razvoj kapaciteta nacionalnih administrativnih i stručnih instutucija, nabavku opreme i profesionalno usavršavanje, kao i ažuriranje i bolje sprovođenje postojećih zajedničkih planova i sporazuma", navodi se u saopštenju Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma. 

Kako dodaju, kao preduslov za definisanje zajedničkog monitoringa, na osnovu već predloženih mjerenja u izvještaju italijanskih stručnjaka koje je Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma prethodno ahngažovalo kroz IPA projekat za stručnu podršku za ova pitanja, usaglašena je potreba formiranja zajedničke stručne radne grupe koja bi se bavila definisanjem zajedničkog nadzornog monitoringa, mjera i aktivnosti za pitanja erozije prekograničnog obalnog područja, kao i eventualno drugim pitanjima za održivi razvoj ovog područja.

"Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma je preuzelo obavezu da sprovede proceduru i nađe najbolje rješenje za formiranje takvog zajedničkog tijela, kao i za koordinaciju imenovanja članova tog tijela za obije strane. Na taj način bi se obezbijedila podloga za zajedničko apliciranja za sredstva, kao što su EU donatorska sredstva (IPA, Interreg itd) i Globalni fond za životnu sredinu (GEF) ili Zeleni klimatski fond (GCF)", zaključeno je u saopštenju. 




Portal Analitika