Glavna tema javne tribine, kako se navodi iz Ministarstva, bila je diskusija o predloženim zonama zaštite, odnosno na koji način uspostaviti strožiju zaštitu ovog područja potrebama lokalnih ribara kojima je glavna aktivnost ribolov. Nakon što je predstavljena Studija i njeni rezultati i nakon što je ukazano na rezultate istraživanja i biološke vrijednosti ovog područja, razmijenjena su mišljenja o alternativnim opcijama za definisanje zona strožije zaštite ovog područja. Dogovoreno je da će se do sljedeće javne tribine koja će biti tematskog karaktera (tema ribarstvo) i koja će se održati 31. maja takođe u Petrovcu predstavnici Udruženja usaglasiti i dostaviti Ministarstvu ekologije predloge i sugestije i komentare na predloženi materijal za javnu raspravu.
Tribini su, ispred Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, prisustvovali Danilo Mrdak, državni sekretar za ekologiju, Tamara Brajović, v.d. generalne direktorice Direktorata za zaštitu prirode, Ivana Stojanović, rukovoditeljka Direkcije za integralno upravljanje morskim i kopnenim ekosistemima i Željka Čurović, rukovoditeljke Direkcije za strateški razvoj sistema planiranja prostora). Pored predstavnika MEPG-a, prisutni su bili predstavnici Agencije za životnu sredinu, dr Milka Rajković-Mitrović, koordinatorka izrade Studije zaštite, Milena Bataković, samostalne savjetnice I i Vasilije Bušković, koordinator projekta GEF „Promocija upravljanja zaštićenim područjima kroz integrisanu zaštitu morskog i obalnog ekosistema Crne Gore“ koji je podržao pripremu i izradu Studije zaštite.
Javnoj tribini su takođe prisustvovali predstavnici JPMD, Instituta za biologiju mora, kao i predstavnici lokalnog stanovništva i zajednice, prije svega ribari i predstavnici ribarskog udruženje Udruženje profesionalnih ribara Katič.
Podsjećamo, na osnovu člana 12 Uredbe o izboru predstavnika nevladinih organizacija u radna tijela organa državne uprave i sprovođenju javne rasprave u pripremi zakona i strategija („Službeni list CG“, broj 041/18), Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma je uputilo 11.maja Javni poziv naučnoj i stručnoj javnosti, naučno-istraživačkim ustanovama i ustanovama visokog obrazovanja, lokalnim zajednicama, privrednim subjektima, nevladinim organizacijama, udruženjima, građanima i svim zainteresovanim subjektima, za učešće u javnoj raspravi o Nacrtu odluke o proglašavanju zaštićenog područja Park prirode “Katič”, u periodu od 11. maja do 20. juna 2021. godine.