Edukacija se sprovodi u okviru projekta „Unpređenje obrazovnih programa i usluga u cilju zadovoljavanja potreba marginalizovanih grupa“ koji finansira EU, koji je započeo realzaciju projektnih aktivnosti u septembru 2019. godine. Projekat je dio Sektorskog operativnog programa za zapošljavanje, obrazovanje i socijalne politike 2015-2017 (SOPEES) ukupne vrijednosti 18 miliona eura.
Cilj projekta je da se pruži podrška modernizaciji kurikuluma srednjoškolskog stručnog obrazovanja kako bi se zadovoljile potrebe marginalizovanih grupa, što odgovara savremenim trendovima evropskog razvoja i najboljim praksama.
Glavni korisnici ovog projekta su Ministarstvo prosvjete i Centar za stručno obrazovanje, kao i Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i Ministarstvo rada i socijalnog staranja.
Obuku ,,Stručno za SVE/VET 4 ALL'' sprovode Aleksandra Radoman Kovačević i Dr. Saša Milić.
Prva obuka za trenere Prevencija odustajanja od školovanja na nivou škole i zajednice, usmjerena je na učenike pripadnike romske i egipćanske populacije, a bavila se pitanjima romske kulture, nasljeđa, rizičnim ponašanjima, uticajima rizičnih ponašanja na odustajanje od školovanja, kako uspostaviti sistem prevencije na nivou škole i zajednice, kao i kako dalje realizovati obuke i širiti stečena znanja i vještine.
Jedan od vrlo upečatljivih dijelova obuke realizovan je putem ,,Žive biblioteke'', u kojoj su neizmjeran doprinos dali G-đa Fana Delija, G-din Sokolj Beganaj, G-din Elvis Beriša i G-din Serđan Baftjari koji su govorili o svojim iskustvima tokom obrazovanja i podijelili sa nama životne priče uspješnih pojediniaca koji su uspjeli da se izbore sa izazovima poput diskriminacije na osnovu pripadnosti jednoj kulturnoj grupi u društvu. Naši sagovornici bili su jednistveni u jednom zaključku, da je potrebno još puno rada u polju socijalne inkluzije Roma i Egipćana u Crnoj Gori.
Ova obuka prva je u nizu od pet obuka koje su predviđene u okviru projekta koji finansira EU. Ove sedmice sprovodi se obuka koja je usmjerena na razvoj vještina koje podstiču inkluzivne obrazovne prakse, nakon čega će u septembru biti sprovedena obuka o primjeni modula stručnog obrazovanja koji su pripremljeni u okviru projekta kako bi se odgovorilo na potrebe učenika sa posebnim obrazovnim potrebama (SEN) i RE zajednice, a tokom oktobra i obuka radi efikasnijeg korišćenja MEIS sistema u vezi sa prikupljanjem, procesuiranjem i interpretacijom podataka od važnosti za poboljšano učešće RE đece u obrazovnom sistemu.
Projekat Poboljšanje obrazovnih programa i usluga u cilju zadovoljavanja potreba marginalizovanih grupa predviđa sprovođenje 13 projektnih aktivnosti koje su raspoređene u tri komponente projekta kako bi se podržali napori Ministarstva prosvjete i Centra za stručno obrazovanje da zainteresuju i zadrže učenike sa posebnom obrazovnim i socijalnim potrebama i učenike iz RE zajednica u stručnim školama i omoguće im uspješan prelazak na tržište rada.