Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Održana završna konferencija projekta “Karijerna karta za mlade Rome i Romkinje - OdEdukacijeDoZapošljavanja”

Centar za afirmaciju RE populacije

Održana završna konferencija projekta “Karijerna karta za mlade Rome i Romkinje - OdEdukacijeDoZapošljavanja”

Centar za afirmaciju RE populacije – CAREP organizovao je završnu konferenciju projekta “Karijerna karta za mlade Rome i Romkinje – OdEukacijeDoZapošljavanja”. 

Održana završna konferencija projekta “Karijerna karta za mlade Rome i Romkinje  -  OdEdukacijeDoZapošljavanja” Foto: NVO Centar za afirmaciju RE populacije - CAREP
Portal AnalitikaIzvor

Konferencija je održana u Tehnopolisu, a učesnici su se potrudili da prikažu sve rezultate implementacije projekta i prenesu iskustva zajednici.

Dijana Anđelić, šefica kancelarije Help Montenegro, istakla je da ovakvi projekti pružaju puni doprinos afirmaciji romske i egipćanske zajednice i mogućnost da se zajednica integriše u društvo.

“Cilj je bio da projekat doprinese osnaživanju mladih iz romske i egipćanske zajednice, ali naravno i mladih iz većinske zajednice koji su korisnici i pripadaju ranjivim kategorijama. Nažalost, u našoj zemlji ih je mnogo. Dosadašnje iskustvo u ovoj oblasti mi govori da je ovo pravi put i način koji može pružiti puni doprinos integraciji ciljne zajednice u crnogorsko društvo. Obrazovanje i sticanje znanja su ključ za mlade ljude, jer dobijaju priliku da se u punom kapacitetu integrišu, a u taj kapacitet ja u potpunosti vjerujem", kazala je Anđelić.

Ona je istakla da u zajednici postoje brojni kreativni i pametni mladi ljudi, što je i pokazalo, kaže, njeno iskustvo u radu sa zajednicom.

"Drago mi je što vidim sve ove mlade ljude, koji su prihvatili ovakvu inicijativu i što su učestvovali u njoj. Nadam se da ćete pomoću stečenih znanja i vještina samo moći da napredujete, i da ćete u saradnji sa CAREP-om i sa lokalnim institucijama uspjeti da nadogradjujete iste. Ja vam u tome želim puno uspjeha i mogu da kažem da će Help kao organizacija i dalje biti partner svima koji su zainteresovani da rade sa romskom i egipćanskom zajednicom i integrišu je u sveukupnu zajednicu, o čemu svjedoče naši rezultati u dosadašnjem radu u trajanju od 25 godina koliko kancelarija Help-a postoji u Crnoj Gori i nećemo stati na tome i dalje ćemo zagovarati nove projekte i nove ideje”, kazala je Anđelić.

Nardi Ahmetović, izvršni direktor Centra za afirmaciju RE populacije CAREP, zahvalio se organizaciji Help na pomoći i podršci.

“Nama je mnogo pomoglo to što smo u svakom trenutku imali podršku od kolega iz Help-a, pa smo uspjeli da savladamo sve izazove u implementaciji projekta, ali i da isporučimo rezultate. Vrata CAREP-a otvorena su za sve ljude, sa fokusom na mlade, kojima je neophodna naša pomoć i podrška. Trudićemo se da i u budućnosti stvaramo nove prilike i mogućnosti za integraciju romske i egipcanske zajednice uz podršku naših partnera", kazao  je Ahmetović.

Milena Krivokapić, direktorica Umjetničkog centra d.o.o., istakla je zadovoljstvo što im je pružena mogućnost učešća u projektu, koje im je i omogućilo da upotpune njihov kolektiv sa mladom koleginicom koja im iskustveno pruža puni doprinos u radu. 

“Umjetnički centar imao je zadovoljstvo da učestvuje u ovom projektu kroz zapošljavanje mladih iz ranjivih kategorija. Imali smo samo pozitivno iskustvo. Kod nas je stažirala mlada Jelena Milović, sa kojom smo kroz višemjesečno trajanje projekta imali veoma uspješnu saradnju. Ona je bila uključena u rad i nastavu škole i projekta koji se odnosi na organizaciju humanitarne izložbe. Pružala je uslugu izrade dizajna flajera, promo materija i kataloga. Njeno iskustvo je bilo korisno za naše dalje poslovanje, tako da smo i nakon projekta nastavili saradnju sa njom i ona će i u budućnosti biti uključena u naš rad i projekte. To je još jedan rezultat i nadamo se da ćemo kroz njeno dalje angažovanje uokviriti ovu priču” kazala je Krivokapić.

Ahmetović je istakao da su u projektu učestvovale iz osobe sa invaliditetom, kojima je pružena mogućnost stažiranja u nevladinoj organizaciji “Mozaik” sa sjedištem u opštini Nikšić. Iz organizacije “Mozaik” istiću da je zapošljavanje ranjivih kategorija preduslov za njihov samostalan život.

“Mozaik saradjuje sa Centrom za afirmaciju RE populacije već više od tri godine intezivno i mogu reći da smo kroz zajednički rad pokazali na djelu šta je inkluzija. Primarno, pokazali smo šta je inkluzivno društvo, promijenili smo našu zajednicu i izvršili uticaj na mnogo korisnika sa fokusom na mlade ljude, kako na osobe sa invaliditetom, tako i na mlade iz romske i egipćanske zajednice. Imali smo dva ili tri stažiranja u okviru projekta i uvijek smo tu da pružimo priliku i zaposlimo pripadnike romske i egipćanske zajednice, kako bi ih osnažili i povezali sa mladima iz većinske zajednice", kazao je Blagoje Šturanović iz nevladine organizacije “Mozaik”. 

Ovaj projekat je, dodaje, i njih  inspirisao da apliciraju za podršku kod organizacije Help.

"Nadam se da ćemo u budućnosti imati veliki zajednički projekat koji će za cilj imati zapošljavanje pripadnika naših zajednica, jer zapošljavanje vidimo kao preduslov za samostalan život. Stažiranje osobe sa invaliditetom, u okviru ovog projekta, trajalo je tri mjeseca. Osoba koja je bila projektno angažovana, prethodno nije imala previše iskustva. Nije bila ni aktivan član zajednica. Nakon projekta, ostala je da radi u našoj organizaciji. Ona je pokazala želju i motivaciju za djelovanjem u našem timu. Samo na ovakav način možemo jačati zajednicu i djelovati inkluzivno", kazao je Šturanović.

Nikola Raičević, predstavnik NVO “Udruženje za podršku Roma i Egipćana” kazao je da ga raduje saradnja sa partnerskim organizacijama iz drugih opština i to što je prepoznat značaj iste.

“Jako smo zadovoljni učešćem u ovom projektu. Posebno zbog činjenice što je neko iz druge opštine prepoznao značaj ovog tipa saradnje. Kod nas u organizaciji stažirao je Emin Temalj, što mu je značajna referenca za dalji rad. On je prije par mjeseci počeo da radi u Skupštini Crne Gore. Drugi momak, Bajram, koji je radio u vrtiću počeo je da radi kod nas u organizaciji i treći učesnik Špen Murataj je radio u školi, a sada je angažovan u privatnom sektoru. Ovaj projekat je predstavljao temelj za dalji uspjeh svih učesnika", kaže Raičević.

Smatra da je poželjno da bude još ovakvih programa i dodaje da su u opštini Berane organizovali više programa zapošljavanje romske i egipćanske zajednice preko Zavoda za zapošljavanje Crne Gore.

"Poslednjeg puta  imali smo deset zaposlenih lica. Polovina učesnika je bila iz romske i egipćanske zajednice, dok je druga polovina bila iz većinske zajednice. Zadovoljni smo saradnjom sa Centrom za afirmaciju RE populacije i organizacijom Help. Help je uvijek pružao podršku, ponekad i jedini, u socijalnoj inkluziji djece z RE zajednice i davao nam vjetar u leđa", kazao je Raičević.

Tokom drugog panela, mladi, učesnici projekta, imali su priliku da kažu svoje impresije koje su se odnosile na iskustvo prilikom stažiranja koje im je omogućeno kroz projekat.

Samson Beriša svoju karijeru gradi radom u kafiću “Propaganda”. On je dobio priliku upravo pomoću programa koje je ranije realizovao Centar za afirmaciju RE populacije. Ističe da pripadnika njegove zajednice gotovo i nema angažovanih na poslovima u oblasti ugostiteljstva u Nikšiću

“Ja sam se zaposlio kao konobar u kafiću “Propaganda” pomoću programa koji je realizovao Centar za afirmaciju RE populacije. Prije toga, nisam imao iskustvo. Prvi put sam tada uzeo tacnu u ruke. Nisam znao kako se radi taj posao. U roku od tri dana naučio sam kako se radi. Zahvalan sam kolegama iz Propagande koji su mi pomogli da steknem vještine koje su mi bile neophodne. Volio bih da bude još više naših Roma i Egipćana u ugostiteljstvu. Tako upoznavamo ljude. Neophodno je da znaju engleski jezik. Ja ga trenutno ne znam, ali želim da ga naučim. Trudim se, Potrebno je da se mladima iz romske i egipćanske zajednice pruži prilika da rade, usavršavaju se i upoznaju nove ljude", istakao je Beriša.

Jedna od učesnica, Ljana Kastrati, kazala je da joj je pružena nada i vjera da može uspjeti u onome što voli.

“Velika mi je čast što mogu da podijelim iskustvo, i zadovoljstvo naravno. Ovaj projekat nije samo podrška, već i prilika za sticanje novih vještina i znanja. Mogu da kažem da sam izuzetno zadovoljna rezultatima. Učila sam o marketingu u Tehnopolisu, što mi je pružilo nove mogućnosti. Takodje, dobila sam priliku da započnem posao šminkerke uz podršku Centra za afirmaciju RE populacije. Pružili su mi nadu i vjeru da mogu da uspijem u onome što volim da radim. Raduje me što Centar za afirmaciju RE populacije, ne samo da pomaže mladima u pronalaženju karijernog puta, već doprinosi i socijalnoj inkluziji. Upravo uz njihovu podršku radim na osnivanju izvidjačke čete, koja će po prvi put uključiti mlade Rome, Romkinje, Egipćane i Egipćanke. Smatram da svi trebju imati priliku da budu uključeni u društvene aktivnosti. Nadam se da će se ovakve aktivnosti realizovati i u budućnosti, jer samo zajedničkim trudom i radom možemo da imamo bolju budućnost za sve nas”, kazala je Kastrati.

Milica Ahmetović dobila je priliku da stažiranje obavi u Centru za afirmaciju RE populacije, ali da i nakon toga bude radno angaažovana u istom. 

“Želim da se zahvalim Centru za afirmaciju RE populacije. Ova prilika mi je pružila mogućnost sticanja novih znanja i vještina i mogućnost ličnog i profesionalnog napretka. Trud Centra za afirmaciju RE populacije ne mjenja samo pojedince, već i cjelokupnu zajednicu. Prisustvovala sam skoro svakoj radionici. Počela sam da radim u CAREP-u i nadam se da će moj angažman da potraje”,  izjavila je Ahmetović.

Koordinatorka projekta Aleksandra Božović ističe da mladi iz romske i egipćanske populacije imaju viziju i da su spremni i sami da idu u susret promjenama.

“Kroz iskustvo u Centru za afirmaciju RE populacije, imam priliku da se sretnem sa različitim mladim ljudima iz manjinske zajednice. Ono što je ustvari tako lijepo je činjenica da svi oni imaju odredjene vizije za svoje živote. Žele da se doškoluju, žele da rade, žele da pokažu društvu da imaju viziju i da jesu spremni da budu dio šire zajednice i da budu aktivni gradjani. Svidja mi se da mladi ljudi žele da preduzimaju inicijative za svoj život, ne čekaju da im neko pomogne, već idu u susret promjenama. Zadovoljstvo mi je što sam imala priliku da upoznam takve mlade i kreativne ljude”, tvrdi  Božović.

Svetozar Bajović, iz Sekretarijata za sport, mlade i socijalno staranje Opštine Nikšić, je upoznao učesnike sa elementima saradnje sa Centrom za afirmaciju RE populacije i istakao da će i u budućnosti Opština Nikšić biti snažna podrška kvalitetnim projektima u zajednici.

“Gledajući ovu prezentaciju i sve što radi Centar za afirmaciju RE populacije, zadovoljstvo nam je što smo partneri. Naša saradnja formalizovana je kroz potpisivanje memoranduma o saradnji. Nije samo u pitanju ovaj projekat, već planiramo tri zajedničke aktivnosti. Bićemo snažna podrška, što smo bili i uvijek kada je to trebalo. Nadam se da se CAREP neće na ovome zaustaviti, već da će nastaviti da radi profesionalno i odgovorno za svoju zajednicu, ali i za sve ostale gradjane Nikšića i Crne Gore”, istakao je Bajović.


Portal Analitika