Audio-snimci poziva građana upućeni prema broju za hitne pozive 122 tokom tragedije koja se odigrala na Cetinju u petak, 12. avgusta, u kojoj je ubica Vuk Borilović ubio deset osoba, među kojima i dvoje djece, i ranio šest osoba, izuzeti su sa registrofona u prijestoničkom Odjeljenju bezbjednosti već u nedjelju veče, 14. avgusta, kada je i registrovano odstupanje uređaja za snimanje poziva od realnog vremena.
To je u odgovorima na pitanja Pobjede našem listu zvanično potvrđeno iz Uprave policije iz koje navode da su policijski službenici Odjeljenja za telekomunikacione i elektronske tehnologije 14. avgusta 2022. godine izuzeli audio-snimke sa kompjutera koji se nalazi u dežurnoj službi Odjeljenja bezbjednosti Cetinje, a koji snima sve razgovore telefonskih poziva na broj za hitne pozive 122.
U odgovorima na naša pitanja, UP posebno navodi da su izuzeti i snimci tri poziva koje je uputio Aleksandar Radunović Popaj, u vezi sa kojima je tokom cijele sedmice bilo mnogo polemike u javnosti, a neki visoki policijski funkcioneri su u javnim nastupima tvrdili da nije tačno da je on pozvao broj 122 u 15.22 minuta, već su insistirali da je prvi poziv upućen u 15.30 minuta.
"Izuzeti su i snimci tri poziva koji su evidentirani 12. avgusta 2022. godine u 15:27:24 u trajanju od 34 sekunde, u 15:28:35 u trajanju od 18 sekundi i poziv koji je evidentiran u 15:30:27 u trajanju od 21 sekunde", navode iz UP vremena zabilježena na registrofonu.
Kako je zvanično saopšteno Pobjedi, službena zabilješka povodom izuzimanja ovih audio-snimaka sačinjena je 14. avgusta, u večernjim satima, i tom prilikom registrovano je da postoji odstupanje kada je riječ o vremenu koje bilježi računar registrofona, koji ima svoj sistemski sat, od realnog vremena.
"Preciznije, utvrđeno je sistemsko odstupanje od + 4 minuta i 35 sekundi, te su shodno vremena primljenih poziva za toliko pomjerena. Pomenuti akti su dostavljeni Odjeljenju bezbjednosti Cetinje, o čemu su potom, narednog dana, 15. avgusta, upoznati službenici za odnose s javnošću, koji su nakon obrade i sagledavanja objavljenih tekstova, javnost o istom obavijestili shodno prethodnoj najavi da će se svi navodi provjeriti", navode iz Uprave policije.
Na pitanje Pobjede kome je sve taj izvještaj dostavljen unutar UP, a u skladu sa protokolima, kao i da li je dostavljen tužilaštvu, iz Uprave policije nam je odgovoreno da su službena zabilješka, kao i izvještaj, odnosno pomenuta potvrda, dostavljeni Komisiji za davanje mišljenja o opravdanosti upotrebe sredstava prinude.
"Do ovog momenta nadležno tužilaštvo nije zahtijevalo dostavljanje ovih dokumenata, ali će oni svakako u postupku objedinjavanja spisa predmeta, biti dostavljeni postupajućem tužiocu", navodi se u odgovoru Uprave policije.
Na osnovu zvaničnih odgovora Uprave policije, jasno je da su istog dana nakon prvih informacija o pozivima koje je Cetinjanin uputio prema broju 122, koje je objavila podgorička Antena M, pristupili provjeri tih navoda. Međutim, ostaje nejasno zbog čega je objavljivanje potvrde ovih navoda čekalo dva dana.
Uprava policije je tek 16. avgusta kasno uveče nalaze Odjeljenja za telekomunikacione i elektronske tehnologije učinila dostupne javnosti, poslije reagovanja Radunovića koji je zapravo tek toga dana otkrio identitet, kako je kazao, ogorčen reakcijom UP koja ga optužuje da nije saopštio istinu.
Uz uvažavanje objašnjenja iz odgovora Uprave policije da su narednog dana, u odnosu na dan kada je sačinjen izvještaj u večernjim satima, odnosno 15. avgusta, sa nalazom upoznati službenici za odnose s javnošću, ipak je nejasno zbog čega su „obrada i sagledavanje objavljenih tekstova“ trajali dodatnih 24 sata, posebno u svjetlu pojačanog interesovanja javnosti za cijeli tragični događaj.
Takođe, isto veče kada je utvrđeno da je odstupanje registrofona od realnog vremena registrovano, u nedjelju, 14. avgusta, načelnik kriminalističke policije u podgoričkom Centru bezbjednosti Zoran Bašanović tvrdio je u programu Televizije Crne Gore kako nije tačno da je na broj 112 upućen poziv u petak u 15:.2 časova i da je to provjereno.
"Mi smo ušli u provjeru tih navoda. Provjereno je i netačno je da je u 15.22 pozivana Uprava policije. Poziv u 15.22 nije registrovan na broju 122", bio je izričit Bašanović.
Načelnik kriminalističke policije podgoričkog CB-a, u najmanju ruku, dužan je izvinjenje Aleksandru Radunoviću, ali i odgovor široj javnosti – na osnovu kojih informacija je tvrdio da je „provjereno i netačno da je u 15.22 pozivana Uprava policije?“. Da li je izmislio da je „provjereno“, ili je znao da je provjera zaista urađena, ali svjesno odlučio da obmanjuje javnost?