
Nakon neuspješnih pregovora o formiranju lokalne vlasti, ponovljeni izbori u Budvi održaće se 17. novembra.
O stanju u toj opštini i očekivanjima u vezi sa predstojećim izborima, za Portal Analitika govori nosilac liste Evropskog saveza, Petar Odžić.
Analitika: Usljed dugotrajne i neriješene političke krize, Budva je već neko vrijeme u vanrednom stanju. Sa kojim problemima se suočavaju građani i građanke Budve, a smatrate da ih je važno pomenuti?
Odžić: Budva je proteklih nekoliko godina doživjela potpuni institucionalni i politički sunovrat. Gotovo da ne postoji nešto čime bi se postojeća vlast mogla pohvaliti. Komunalni nered, nefunkcionalnost lokalne samouprave, pljačka javnih ustanova i organizacija čiji je osnivač opština Budva, neredovne sjednice Skupštine, svađe unutar parlamentarne većine - samo su neke od stvari koje su ″krasile″ vlast DF-a u Budvi.
Od opštine koja je 2021. godine zabilježila budžetski suficit, za nepun mandat došli smo do istorijski visokog budžetskog deficita. Nekompetentan kadar i ljudi koji su bez iskustva dobili rukovodeća mjesta u velikoj mjeri su doprinijeli ovakvom stanju.
Budva je od ″kraljice Mediterana″ svedena na palanku koja turistički nije kokurentna ni sa gradovima u Crnoj Gori.
Analitika: Da li je ponavljanje izbora posljedica nedemokratskog pristupa subjekata koji su činili lokalnu vlast, zasnovanog na međupartijskoj trgovini, dok su potrebe Budvana i Budvanki u drugom planu? Mislite li da će 17. novembra birači kazniti aktere zbog čije je neodgovornosti Budva pretvorena u zapušten i nefunkcionalan grad?
Odžić: Potrebe građana su poslije prethodnih izbora stavljene u drugi plan. Nažalost, politička sebičnost, trgovina foteljama, kao i nedostatak svijesti o potrebama grada, doveli su do ponavljanja izbora u Budvi.
Dvije vodeće frakcije, koje su i najodgovornije za stanje u Budvi, nijesu uspjele da obezbijede magičnu podršku od 17 odbornika, iako su samiu zbiru imali 18. Rekordno niska izlaznost na majskim izborima jasno govori o tome da su građani izgubili strpljenje i povjerenje, kao i vjeru da će se nešto promijeniti na bolje.
Realno je za očekivati da će građani Budve kazniti na izborima političke subjekte koji permanentno i u kontinuitetu ruše ugled grada, kao i njegovo funkcionisanje.
Promjene u Budvi su nužne, i mišljenja sam da je sazrelo vrijeme da se formira jedna stabilna građanska vlast, koja će u narednom mandatu sanirati štete iz predhodnog perioda, vratiti komunalni red,ali i omogućiti brojne investicije neophodne za lakši i bolji život svih građana Budve.
Analitika: Tokom predaje liste kazali ste da će nakon 17. novembra uslijediti promjene. Na prethodnim izborima, kroz prvi izborni nastup Evropskog saveza ostvarili ste dobar rezultat. Na kojim prioritetima se kampanja saveza temelji ovoga puta? Očekujete li da ćete ostvariti bolji rezultat u odnosu na majske izbore i biti važan činilac u pregovorima o formiranju gradske vlasti?
Odžić: Evropski savez, na osnovu istraživanja i podrške sa terena, očekuje bolji rezultat nego na majskim izborima, i sigurni smo da ćemo biti nosioci promjena koje su nužne u političkom životu Budve. Rezultati iz Podgorice i Kotora nam govore da su birači u nama prepoznali stabilan politički subjekt, koji je spreman da radi na promjeni političke paradigme.
Od 17. novembra čeka nas puno posla, a mi smo dokazali da umijemo upravljati gradom kad je najteže, dokazali smo da politika može biti časno zanimanje, kao i kako se radi u javnom interesu. Zato 17. novembra glas za broj 7, je glas za građansku, za evropsku, za prosperitetnu Budvu!