Odžić podsjeća da je ukupna spoljnotrgovinska robna razmjena za gotovo 14% manja u odnosu na isti period prošle godine, i iznosi 260,8 miliona eura.
Gori podatak od toga, dodaje Odžić, glasi da nam je u januaru 2024. godine izvoz upola manji u odnosu na uporedni period prošle godine, dok se uvoz povećao.
"Statistički podaci govore da je da je pokrivenost uvoza izvozom na oko 20% dok je u istom periodu prošle godine iznosila 40,9%. Napominjemo da je prošla godina po ovom parametru bila jedna od lošijih, dje je smo na kraju godine imali oko 17% pokrivenosti uvoza izvozom, što bi značilo da smo ove godine na dobrom putu da oborimo taj neslavni rekord", ističe Odžić.
Koliko je, kako kaže, stanje loše najbolje pokazuje podatak o izvozu struje, kao najzačajnije izvozne robe u proteklih par godina.
"U januaru 2024 je izvezeno svega 9.33 miliona eura, a u januaru 2023 čak 63.71 miliona eura. Ovi podaci pokazuju da se nastavilo sa urušavanje najvitalnijeg sektora u Crnoj Gori i da će svo neznanje, partijsko zapošljavanje i sumnjivi ugovori polako dolaziti na naplatu", poručuje Odžić.
Pored loših ekonomskih pokazatelja napominje da država u ovoj godini platira i ogromna zaduženja od cirka 700 miliona eura.
"Napominjemo i to da je krajem 2023. godine realizovano zaduženje od oko 150 miliona, a gro zaduženja je realizovano kod komercijalnih banaka po ekstremno lošim uslovima. Moramo se zapitati, da li povećanjem plata i penzija radi dobijanja izbora i kupovine socijalnog mira, zaista raste i standard građana, ili upravo suprotno", kaže Odžić.
Država se, poručuje, zadužuje na račun budućih generacija, a građani i sa većim platama u prodavnicama mogu da kupe sve manje i manje.
"Napominjemo da od početka rada 44. Vlade Crne Gore poskupljeli su struja, gorivo i osnovne životne namirnice, dok inflacija, čak i statistički iz dana u dan sve više narušava životni standard i kupovnu moć građana", poručuje Odžić.