Akcionim planom za borbu protiv korupcije u oblasti uređenja prostora i izgradnje objekata utvrđeni su ciljevi, mjere, nosioci i rokovi, tj. dinamika izvršavanja obaveza i indikatori za mjerenje uspjeha.
“Akcioni plan sadrži i mjere koje treba da sprovedu i druge institucije (Ministarstvo rada i socijalnog staranja, Ministarstvo pravde, Ministarstvo za informaciono društvo, Uprava policije, Uprava za kadrove, Tužilaštvo, pravosudni organi, EPCG, komunalna preduzeća)”, piše u saopštenju. U ovoj oblasti nadležnost imaju i organi lokalne samouprave, pa će im je Akcioni plan dostavljen, sa preporukom da i oni donesu slične akcione planove.“Nova zakonska rješenja definišu da planski dokumenti obuhvataju i stratešku procjenu uticaja na životnu sredinu, a planovi sadrže uslove i smjernice za izgradnju objekata. Separat sa urbanističko-tehničkim uslovima za realizaciju planova izrađenih na osnovu novog zakona nalaziće se na sajtu”, pojašnjavaju iz ovog vladinog resora.
Skraćena procedura izdavanja dozvola: U izgradnji objekata sada postoje samo dva upravna postupka – dobijanje građevinske dozvole i dobijanje upotrebne dozvole. Objekti se mogu koristiti i upisati u Katastar samo nakon dobijanja upotrebne dozvole”, novode u Ministarstvu uređenja prostora.
Posebna pažnja u novom Zakonu o uređenju prostora i izgradnji objekata data je u transparentnosti procedura i postupaka u oblasti uređenja prostora i izgradnji objekata. “Tako Zakon propisuje obavezu obavještavanja javnosti i njenog učešća prilikom pripreme planskih dokumenata, kao i objavljivanja većeg broja informacija na sajtu nadležnih organa. Sve navedeno treba da doprinese eliminisanju rizika od korupcije”, objašnjava se u saopštenju.
Podijeljena odgovornost: U oblasti uređenja prostora i izgradnje objekata nadležnost je podijeljena na državnom i lokalnom nivou. Državne planove donosi Skupština Crne Gore, odnosno Vlada Crne Gore, a lokalna planska dokumenta donosi skupština opština. Na državnom i lokalnom nivou se usvajaju izvještaji o stanju uređenja prostora, godišnji programi uređenja prostora, vode informacioni sistemi o prostoru, izdaju građevinske i upotrebne dozvole. Važno je naglasiti da je izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika („Službeni list CG“, broj 40/08) značajno pooštrena kaznena politika za krivična djela u oblasti uređenja prostora i izgradnje objekata i sada, pored ovlašćenih organa krivične prijave mogu podnositi i građani.
“Takođe, u cilju unaprjeđenja saradnje u oblasti uređenja prostora i zaštite životne sredine, radi zaštite prostora i životne sredine od građenja objekata bez građevinske dozvole i protivpravnog priključenja na tehničku infrastrukturu, a radi realizacije mjera iz Krivičnog zakonika, između Ministarstva uređenja prostora i zaštite životne sredine, Ministarstva pravde, Vrhovnog državnog tužilaštva i Uprave policije, 25.09.2009. godine potpisan je Memorandum o saradnji u sprječavanju, otkrivanju i gonjenju izvršilaca krivičnih djela protiv životne sredine”, smatraju u Ministarstvu.
Korišćena iskustva inostranih organizacija: U izradi Akcionog plana korišćena su iskustva drugih organa u izradi sličnih akcionih planova, Grupe zemalja Savjeta Evrope za borbu protiv korupcije (GRECO), Program protiv korupcije i organizovanog kriminala u Jugoistočnoj Evropi (PACO), Regionalne Antikorupcijske Inicjative (RAI) , Uprave za antikorupcijsku inicijativu (UAI).
Ministarstvo uređenja prostora i zaštite životne sredine je prije upućivanja Akcionog plana isti dostavilo na davanje sugestija Nevladinim organizacijama iz oblasti uređenja prostora i izgradnje objekata, Upravi za antikorupcijsku inicijativu, kabinetu potpredsjednika.