"Ovogodišnja Nobelova nagrada za mir naglašava značaj ove suštinske osnove demokratije i mira. Takođe naglašava suštinsku ulogu nezavisnih medija i pravo novinara da svoj posao obavljaju bezbjedno, bez straha od odmazde", navela je ona u pisanoj izjavi.
Nobelova nagrada za mir dodijeljena je novinarima Mariji Resi sa Filipina i Dimitriju Muratovu iz Rusije za njihovu borbu za slobodu izražavanja u svojim zemljama, objavio je danas Norveški Nobelov komitet.
Ribeiro je navela su se mnogi novinari Nove Gazete čiji je Muratov osnivač, godinama trpe uznemiravanje i zastrašivanje, ali su i dalje „izvanredan“ primjer nezavisnog i hrabrog novinarstva u javnom interesu.
Za Resu je naglasila da uprkos napadima i uznemiravanju tokom cijele njene karijere, nije odustala od naglašavanja važnosti slobode medija.
"Njena neumorna hrabrost i novinarske vještine, podsjećaju na važnost kvalitetnog novinarstva", navela je predstavnica OEBS-a.
Resa (58) je 2012. suosnivač informativnog vebsajta Rapler (Rappler) koji je usmjerio kritičnu pažnju na kontroverznu kampanju protiv droge režima filipinskog predsjednika Rodriga Dutertea, naveo je Nobelov komitet.
Ona i Rapler su takođe „dokumentovali kako se društveni mediji koriste da šire lažne vijesti, uznemiravaju protivnike i manipulišu javnim diskursom“.
Muratov je jedan od osnivača nezavisnog ruskog lista Nova Gazeta 1993.
"Nova Gazeta je najnezavisniji list u Rusiji danas, sa osnovnim kritičnim stavom prema vlasti", saopštio je Nobelov komitet.