’’Za nekih 20 sati postavljeni su šatori kao nužni smještaj, posebno ističem ovo nužni smještaj. Naravno, dati su im hrana, lanč paketi, sve ono što im je potrebno kako bi nastavili egzistenciju ovdje.’’
Nemoguće je odmah obezbijediti stanove za porodice, kaže Šofranac i dodaje da su šatori samo kratkoročno rješenje. O prelaznom rješenju se uveliko u timu pregovara i dogovara, a pojedini nemaju razumijevanja:
"Razumijevanje kod pojedinih nijesmo imali, jer zahtjevi su išli do nekog maksimalnog nivoa, da im se obezbijede stanovi. To je sada prosto nemoguće. Sami smo svjesni da šatori nijesu trajno rješenje. Pripremamo zaključke za Vladu, djelujemo zajedno sa međunarodnim institucijama, dogovaramo se kako da nađemo neko prelazno rješenje koje bi im obezbijedilo trajniju sigurnost. Ideje se pojavljuju u vidu kontejnjera i drugih rješenja, ali kažem, to je nešto što ćemo sa UN agencijama iskristalizovati vrlo brzo jer nam vrijeme ne daje dugi rok. Osim toga potrebno je i mnogo novca da bi se obezbijedilo jedno takvo rješenje", kazao je Šofranac.
Ministar rada i socijalnog staranja
Suad Numanovićgostujući u dnevniku RTCG upitan koji je njegov odgovor na zahtjeve nezadovoljnih romskih porodica je kazao:
"Svjestan sam njihovog problema, ali moram sve njih da podsjetim da je Crna Gora širom otvorila svoja vrata prije 13 godina kada su te osobe koje se nalaze u kampu Konik I i II došle u našu državu. Tada smo im pružili svu moguću pomoć, možda čak više nego i našim državljanima I 13 godina se intenzivno bavimo njima i brinemo o njima, uz pomoć međunarodnih organizacija.’’
Komentarišući navode pojedinih NVO da bi među prvima trebalo da pomognu zemlje porijekla, Numanović objašnjava kakva bi pomoć bila najbolja:
’’Najbolja pomoć Kosova bi bila da omogući brzu i efikasnu nabavku dokumenata kojima će oni regulisati svoj pravni status.’’
Član odbora za ljudska prava, SDP-ov
Ervin Spahićza radio Antena M je kazao da su nadležni reagovali pravovremeno i najbolje što su mogli, a za zahtjev–hoćemo stanove- kaže da je trenutno nerealan.
"Taj projekat radi Vlada, ali im se stanovi ne mogu odjednom obezbijediti. Zaista, mislim da su možda u ovom dijelu i neopravdani ti zahtjevi. Sama Crna Gora ne može riješiti taj problem niti može izgraditi toliko stanova.’’
Zamjenik predsjednika Odbora za ljudska prava
Budimir Aleksićiz NOVE, pak kaže da reakcija nadležnih nije bila dobra, te dodaje da je sve to samo dio predizborne kampanje prije nego što je i počela:
"Nije bila dobra reakcija, a najbolje je da pitate te ljude kako je trebalo i šta je trebalo da bude bolje urađeno. Nastupa predizborna kampanja u kojoj će vlast građanima da govori da je mnogo zaslužna za dobijanje datuma pregovora o pristupanju EU. A evo, onda kada to evropsko lice treba pokazati na djelu vidite šta se dešava."
Stalni predstavnik UNDP-a
Rastislav Vrbenskipovodom aktivnosti na zbrinjavanju osoba iz požarom uništenog izbjegličkog kampa Vrela Ribnička poručio je da je veoma zadovoljan načinom na koji su reagovali nadležni organi:
’’ Na početku želim da kažem da nam je veoma žao zbog situacije na Koniku, ali bih pohvalio već od samog početka posvećenost Vlade da pomogne. U svakom slučaju bih ocijenio odgovor vlasti kao vrlo dobar i vrlo efikasan. Kao što znate 90 šatora je već postavljeno na licu mjesta, UNHCR je pripremio 500 madraca i 1000 ćebadi.’’
Podsjetimo, Više od 800 osoba ostalo je bez krova nad glavom u požaru koji je prekjuče zahvatio Konik. Oko 200 baraka je izgorjelo, među kojima su i prostorije Crvenog krsta.
foto: ceap-montenegro.com