Ovaj događaj realizovan je u okviru EU projekta čiji je UPCG partner u Crnoj Gori: „Međusektorska saradnja u oblasti finansiranja energetske efikasnosti u zgradarstvu u okviru EU propisa i pravnih sporazuma – EUbuild Energy Efficiency“.
Okrugli sto imao je za cilj da informisanjem učesnika o projektu , nacionalnom zakonodavstvu i olakšicama u oblasti energetske efikasnosti, kao i najboljim praksama i finansijskim instrumentima dostupnim u zemljama EU, pomogne u donošenju budućih odluka o razvoju finansijskih mehanizama za projekte energetske efikasnosti u zgradarstvu. Takođe, cilj okruglog stola je da upozna zainteresovanu javnost o stanju u oblasti energetske efikasnosti kroz prezentaciju ``Vodiča za finansiranje energetske efikasnosti u zgradarstvu``.
Skup je otvorio Dražen Karadaglić, projekt koordinator koji je učesnike okruglog stola upoznao sa ciljevima, aktivnostima i rezultatima ovog projekta. Nakon uvodne prezentacije, Nikola Vujošević istraživač na projektu, upoznao je učesnike sa glavnim nalazima istraživanja koje je sastavni dio ovog projekta i predstavljenog vodiča. Kao glavni nalazi i preporuke ovog istraživanja mogu se navesti da maksimalno unapređenje energetske efikasnosti zgrada, kako novih tako i postojećih, je složen i za ekonomiju Crne Gore važan poduhvat. Ostvarenje cilja, odnosno dostizanje višeg nivoa energetske efikasnosti zahtijeva koordinisanu i čvrstu saradnju između privatnog i javnog sektora kao i jaču saradnju na polju finansiranja projekata energetske efikasnosti u zgradarstvu.
Neophodni koraci za unapređenje finansiranja energetske efikasnosti u zgradarstu proistekli iz ovog istraživanja su: veća uključenost državnih organa ; veća uključenosti privatnog sektora (finansijskih institucija, privrednih društava...);jačanje saradnje privatnog i javnog sektora; inovirani finansijski instrumenti za EE projekte (zeleni fond, revolving fond i td.)
Iako prepoznati i definisani od strane Zakona o energetskoj efikasnosti, i dalje ne postoje specijalizovana privredna društva za pružanje energetskih usluga, poznatih kao ESCO, u Crnoj Gori. Imajući u vidu širok spektar i kvalitet usluga koje ova društva pružaju za rješavanje pitanja energetske efikasnosti, a posebno kad je riječ o većim potrošačima, realna je pretpostavka da postoji velika potreba i prostor za njihovo funkcionisanje na tržištu Crne Gore. Primjere dobre prakse predstavila je Sanja Svrkota, program koordinator u NVO Green Home-u Podgorica. Nakon prezentacija, uslijedila je diskusija koja je rezultirala velikim brojem preporuka i zaključaka koje će biti iskorišćene u daljoj realizaciji ovog projekta kao i budućih projekata koje UPCG ima u planu da realizuje u ovoj oblasti.
Učesnici okruglog stola UPCG bili su predstavnici nevladinih organizacija, domaćih i inostranih preduzeća koja posluju u građevinskom sektoru, predstavnici lokalne samouprave kao i predstavnici medija.
Projekat “EUbuild Energy Efficiency“ ima za cilj doprinos razvoju finansijskih instrumenata i mehanizama, kako bi se unaprijedilo tržište energetski efikasnih proizvoda i usluga u zemljama koje su partneri u projektu. Projekat finansira EU, a sprovodi ga konzorcijum koji predvodi Udruženje turskih proizvođača građevinskih materijala (IMSAD) a čine partneri – poslovne asocijacije iz Turske, Albanije, Belgije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore (UPCG), Makedonije i Srbije.