Vukotić je porodične firme nosioci razvoja i vitalnosti privrede, te da preduzetnička klasa daje identitet ovoj državi: svega oko 450 firmi stvara 50 odsto DBP.
Stopa aktivnosti u smislu angažovanja mladih ljudi kod nas je najmanja u Evropi.
- Perspektivu će imati samo države koje podstiču i podržavaju razvoj biznisa. Biznis se povećava kroz povećanje broja firmi. Veoma su važni menadžment i znanje za razvoj porodičnog biznisa, zato treba ulagati u menadžment kazao je Vukotić.
Dragana Radević je istakla da su porodična preduzeća izuzetno zastupljena u svim privredama. Istraživanja pokazuju da je, širom Evrope, 70-80 odsto registrovanih preduzeća u kategoriji porodičnih. Ona su često u rukama druge, treće i dalje generacije.

- U Crnoj Gori porodična preduzeća nemaju dugu tradiciju, istakla je Radević. Prve privatne kompanije osnovane su krajem osamdesetih godina prošlog vijeka, a u ekonomskim politikama se prije prepoznaju po kategoriji ‘’malih i srednjih’’ nego porodičnih preduzeća. Sve više osnivač porodičnog preduzeća njeguje samostalnost kod svoje djece koja onda nerijetko takođe uđu u preduzetničke vode, ali ne neophodno u roditeljskoj firmi.
Darko Konjević je istakao da u poslu kojim se MBA bavi sarađujemo kako sa privatnim firmama tako i sa akademskom zajednicom. Dosta se često čuje da privatni sektor ne dobija kadar koji mu je potreban u pogledu znanja i vještina neophodnih za poslovanje. Međutim, tu se situacija mijenja, jer u Crnoj Gori ima sve više programa koji su dizajnirani da zadovolje specifične potrebe tržišta kroz specijalistička znanja neophodna da bi preduzeća ostala konkurentna na tržištu.
- Izazov je da se pripreme kadrovi za privredu. Zaposlenost je svuda, u svakoj državi, problem i ono je u vrhu prioriteta. Obrazovanje je tu da pomogne ublažavanju problema nezaposlenosti, kroz stvaranje kadrova neophodnih biznisu, kazala je na kraju svog izlaganja direktorka Vukica Jelić.
Marko Nišavić je govorio o projektima i preduzetništvu koji funkcionišu na UDG ističući, u tom smislu, Berzu preduzetničkih ideja i Školu preduzetništva i inovacija za mlade.