Novi proizvodi

Oksfordska vakcina protiv kovida-19 podstiče imuni odgovor kod starijih osoba

Rani rezultati ispitivanja vakcine protiv kovida-19 koju je razvio Univerzitet u Oksfordu u saradnji sa AstraZenekom upućuju na to da ono rezultira snažnim imunološkim odgovorom kod starije populacije koja se smatra najrizičnijom.

Oksfordska vakcina protiv kovida-19 podstiče imuni odgovor kod starijih osoba Foto: Ilustracija
N1Izvor

Vjeruje se da će ova vakcina biti prekretnica u borbi protiv novog koronavirusa, koji je do sada u svijetu ubio više od 1,15 miliona ljudi, devastirao globalnu ekonomiju i zaustavio normalan život stanovnika u cijelom svijetu.

Oksfordska vakcina pokreće imunološki odgovor, rezultira stvaranjem antitijela i T-ćelija koje se uspješno bore protiv koronavirusa među pripadnicima starije grupe, piše Financial Times.

Krvni testovi imunogenostis provedeni u podgrupi starijih učesnika istraživanja poklapaju se sa podacima objavljenim u julu, koji su pokazali da je vakcina generisala "snažnu imunološku reakciju" u grupii zdravih odraslih osoba starih između 18 i 55 godina, piše "Financial Timmes".

Očekuje se da će detalji ispitivanja biti uskoro objavljeni u nekom stručnom medicinskom časopisu, ali se ne navodi o kojoj je publikaciji riječ. 

Pozitivna testiranja imunogenosti, sposobnosti podsticanja imunološkog odgovora, nije garancija da će se vakcina na krajui pokazati kao bezbedna i delotvorna kod starijih osoba. AstraZeneka, koja razvija valcinu sa istraživačima sa Univerziteta Oksford, smatra se vodećom u trci za proizvodnju vakcine za kovid-19.

Oksfordska vakcina

Očekuje se da će ova vakcina biti jedna od prvih među velikim farmaceutskim kompanijama koje će dobiti odobrenje regulatornih tijela, zajedno sakandidatom kompanija Pfizer i BioNTech. Izvršni direktor Pascal Sorio uje rekao da će vakcina vjerovatno pružati zaštitu oko godinu dana.

Vakcina nazvana ChAdOx1 nCoV-19 ili AZD1222, napravljena je korišćenjem virusa obične prehlade nazvanog adenovirus koji je uzet od čimpanza, a zatimm je obrisano oko 20 odsto njegovih "instrukcija". To znači da je vakcinu nemoguće replicirati ili uzrokovati bolest kod ljudi.

Razvili su ga naučnici sa Univerziteta Oksford, a u aprilu odobrili u AstraZeneki, kompaniji koja je preuzela posao optimiziranja testiranja i proizvodnje. 

Britanski proizvođač lijekova do sada je potpisao nekoliko ugovora o nabavci i proizvodnji vakcina sa kompanijama i vladama širom svijeta, s obzirom na to da je sve bliže objavi izvještaja o ranim rezultatima krajnjih faza kliničkih ispitivanja.

Portal Analitika