Članovi administrativnog odbora imali su dosta zamjerki na prijedlog pravilnika o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji stručne službe Zaštitnika ljudskih prava, javlja radio Antena M.
Najviše im je, na čini se iznenađenje ombudsmana Šućka Bakovića, zasmetalo to što je broj radnih mjesta sa 20 povećan na 33, a pritom pojedini članovi bi rado neka mjesta i ukinuli.
Poslanik DPS-a Zoran Vukčević je kazao da su tu dva mjesta za tehničkog sekretara i treće za daktilografa.
Poslanik SNP-a Velizar Kaluđerović ipak smatra da je Ustavom određeno da zaštitnik ljudskih prava ima potpunu slobodu odlučivanja- pa mu se, kako je kazao, ne bi miješao ni u tehničke detalje.
"Neko ko ima takvu obavezu i pravo i odgovornost, valjda ima pravo na samostalnost i slobodu da tu organizaciju uredi', kazao je Kaluđerović.
Potpredsjedniku odbora i poslaniku Nove Emilu Labudoviću zasmetalo je to što, ukoliko želite da budete dio stručne službe, morate da imate radno iskustvo u državnim organima.
Labudović je naveo primjer vozača. "Može li biti vozač, a da prije toga nije vozio nekog državnog funkcionera? Meni je to nespojivo."
Lider Demokratskog saveza Mehmet Bardhi kao najveći problem vidi to što pravilnik ne podrazumijeva i radno mjesto-prevodilac za albanski jezik. On u tom propustu vidi još jedan način izdvajanja Albanaca.
"Meni je teško da komuniciram sa vama na vašem jeziku. Moram da se mučim da nađem riječ na vašem jeziku i dosta puta i griješim."
Emilo Labudović nije podržao Bardhija, jer, kako kaže, to nije posao zaštitnika ljudskih prava.
"Tu vrstu naplate dugova koje je vama ostao dužan DPS tražite na neki drugi način. Pustite ombudsmana da to radi u skladu sa Ustavom i zakonom."
Na kraju rasprave ombudsman Baković obrazložio je pojedine tačke pravilnika i ubijedio članove Odbora da su pojedina radna mjesta, poput daktilografa, ipak potrebna. Odbor je svim glasovima usvojio pravilnik, uz izmjene koje će se naknadno usvojiti.
foto: ombudsman.co.me