Društvo

Ombudsmanu potrebno više zaposlenih i veći budžet

Izvor


Članovi Odbora posjetili su danas instituciju Ombudsmana u sklopu Plana aktivnosti tog skupštinskog tijela za ovu godinu, s ciljem pribavljanja informacija koje će im pomoći u budućem zalaganju za poboljšanje uslova rada i funkcionisanje te Institucije.



Predsjednik Odbora Đorđije Pinjatić, kazao je novinarima nakon sastanka da je fokus posjete bio usmjeren na razgovor o materijalnim, prostornim i kadrovskim uslovima u kojima funkcioniše institucija Zaštitnika, prenosi Mina.



On je rekao da je Odbor spreman da afirmiše dalji rad institucije Zaštitnika, kao i da se moraju obezbijediti što bolji preduslovi za njen rad.



»Za sada ne možemo reći da postoje takvi preduslovi, ali vjerujemo da ćemo u bliskoj budućnosti stvoriti značajno bolje uslove za njihov rad, a i nama mogućnost da kroz kontrolnu ulogu u parlamentu od te institucije više tražimo«, rekao je Pinjatić.



On je naveo da su predstavnici institucije Zaštitnika ukazali na rapidan rast značaja i uloge Institucije kao i na potrebu da njen rad ima jaču potporu izvršne vlasti i parlamentaraca.



Pinjatić je naveo da je dosadašnja saradnja Odbora i Zaštitnika, »najbolja moguća«.



»Budući da se preko Odbora obezbjeđuje budžet ovoj Instituciji trudićemo se da u saradnji sa Ministarstvom finansija već za ovu godinu omogućimo unaprjeđenje u tom segmentu što bi uticalo i na unaprjeđenje ukupnog rada«, kazao je on.



Zaštitnik ljudskih prava i sloboda, Šućko Baković rekao je da je ovogodišnji budžet te Institucije 510 hiljada eura.



»Dobili smo onoliko koliko je država mogla da izdvoji. I tada smo rekli da to nije dovoljno, ali smo odgovorni i shvatamo ekonomski trenutak i radimo najbolje što možemo sa ovim kadrovskim stanjem«, rekao je on.



Prema njegovim riječima, finansije nijesu osnovni problem, ali su značajan faktor koji utiče na organizaciju rada.



Instituciju Ombudsmana trenutno čini 20 zaposlenih u stručnoj službi, Zaštitnik i njegova tri zamjenika.



Kako je naveo Baković, ovogodišnji budžet omogućava zaposlenje četiri savjetnika, a potrebe institucije su veće zbog proširenja nadležnisti u oblasti prevencije torture.



»Novim pravilnikom predvidjeli smo 33 mjesta u stručnij službi, od kojih je jedno rukovodeće, mjesto sekretara. Ali ćemo se obratiti Odboru za novac za zaposlenje ostalih savjetnika, u skladu sa novim Pravilnikom o sistematizaciji stručne službe Zaštitnika«, kazao je Baković.



Upitan koje su još konkretne probleme iznijeli članovima Odbora i da li su izdvojene institucije sa kojima Zaštitnik nema adekvatnu saradnju, Baković je rekao da će o takvim i sličnim stvarima biti razgovora tokom predstojećeg razmatranja godišnjeg Izvještaja o radu Zaštitnnika za prošlu godinu, na Odboru i u parlamentu krajem maja.



»Danas je ovo bila neformalna posjeta, gdje su se oni upoznali sa uslovima u kojima radimo, a o rezultatima rada i o konkretnim problemima razgovaraćemo na sjednici Odbora«, najavio je Baković.



On je podsjetio da je u prošloj godini povećan broj pritužbi građana za 42 odsto, i da je procenat riješenih za proteklu godinu 86 odsto.



»Ali broj pritižbi je samo jedan od pokazatelja stanja ljudskih prava, mi mislimo da veći broj pritužbi ne znači veći broj kršenja već da se mijenja svijest građana jer prepoznaju našu ulogu«, zaključio je Baković.

foto: ombudsman.co.me

Portal Analitika