"Ono što je ključno kada budemo donosili odluku je krajnja evropska opredjeljenost kandidata predloženih od strane ova tri subjekta. U naredna tri dana ćemo donijeti konačnu odluku i pozvati naše birače kojeg kandidata da podrže", kazao je Omeragić.
Govoreći o izboru sudija Ustavnog suda, Omeragić kaže da četvrti predloženi kandidat nije rezultat dogovora manjinskih stranaka.
"Mi o tom kandidatu nijesmo imali prilike da razgovaramo, jer je on određen od strane predstavnika parlamentarne većine. Smatramo da gospodin Resulbegović ima dobre reference, ali važno je reći da je on prijedlog Demokrata, DF-a, SNP-a i URE", navodi Omeragić.
Dodaje da nije siguran kako će proteći glasanje za mjesec dana, drugi put kada bude potrebna tropetinska većina.
"Mi smo isključeni iz razgovora. Neki drugi su smatrali da možda mogu da obezbijede većinu bez predstavnika Bošnjačke stranke, ukoliko to bude moguće, srećno im bilo",
Na pitanje zašto nijesu napustili ministarske funkcije u vladi Ditana Abazovića, nakon izglasavanja pada iste vlade, Omeragić navodi dva razloga - zbog građana, ali i da brane interese zbog kojih su i ušli u vladu.
"Nije prijatno biti u vladi gdje odnosi nijesu baš najbolji. Tehnička vlada je ograničenog kapaciteta. Kako je krenula, trajaće godinu dana. Vi danas ne možete krenuti u ozbiljnu priču sa investitorima, ili dogovarati privatizaciju aerodroma, a znate da ćete tu biti još deset ili dvadeset dana. Ključno je što ne postoji zakon o Vladi i Skupštini koji bi imali rješenje za ovakve situacije u praksi, kaže Omeragić.
Vjeruje da će se nakon predsjedničkih i zakazivanja vanrednih parlamentarnih izbora napraviti proevropska većina koja će krenuti u pravcu izglasavanja novih zakona.
"Crnoj Gori više ne trebaju eksperimenti, treba nam stabilna politička vlada koja će ozbiljno krenuti na planu evropskih integracija i dovede Crnu Goru članstvu EU", dodaje Omeragić.
Za to su, kako navodi, rješenje vanredni parlamentarni izbori.
"Bilo kakva priča o rekonstrukciji pale vlade, kojoj nepovjerenje izglasano u parlamentu je protivustavna i o tome se ne može govoriti. Rok na osnovu zakona o predsjedniku koji je izglasao parlament prošle godine ističe 15. marta i tada se stiču uslovi da predsjednik države raspusti parlament i zaista vjerujem da će predsjednik na osnovu svojih ustavnih ovlašćenja ići u tom pravcu, čime bi se stekli uslovi za vanredne parlamentarne izbore i to bi bilo najpoštenije i prema građanima i prema državi”, zaključuje Omeragić.