Sci/Tech

Test: iOS 15.4 beta

Omogućeno otključavanje pomoću Face ID opcije bez skidanja maske sa lica

Beta verzija operativnog sistema iOS 15.4 postala je dostupna za testiranje, a jedna od najkorisnijih stavki koje novo ažuriranje treba da donese je mogućnost da se iPhone otključa pomoću Face ID dok korisnik nosi masku.

Omogućeno otključavanje pomoću Face ID opcije bez skidanja maske sa lica Foto: PA
Jabuka na dan
Jabuka na danAutor
Portal AnalitikaIzvor

Face ID sa maskom ne zahtijeva hardver kao što je Apple Watch za autentifikaciju, i iako čini Face ID malo manje bezbjednim, mnogo je pogodniji u svijetu u kome mnogi korisnici i dalje nose maske.

Nakon ažuriranja na iOS 15.4 na kompatibilnom iPhoneu, Face ID sa maskom se pojavljuje kao opcija za podešavanje. Možete ga odmah omogućiti novim skeniranjem Face ID-a, a odatle je otključavanje iPhonea pomoću Face ID-a dok nosite masku jednako lako kao i bez maske.

Samo prevucite prstom nagore na zaključanom ekranu svog iPhonea sa maskom i ona će se otključati kako se očekuje pomoću Face ID-a. 

Face ID sa maskom je skoro identičan Face ID-u bez maske, ali se neće otključati iz neobičnih uglova, budući da je ipak potreban direktan kontakt očima. Zbog toga morate da gledate pravo u svoj iPhone da bi Face ID sa maskom funkcionisao, što nije uvijek slučaj sa standardnim Face ID otključavanjem.

Ako nijeste omogućili novu funkciju Face ID pri podešavanju nakon instaliranja iOS 15.4, to možete učiniti kasnije pod Settings > Face ID & Passcode. Takođe će biti potrebno da posjetite ovaj odjeljak ukoliko planirate da nosite naočare i istovremeno nosite masku.

Korisnici koji nose naočare će morati da ih snose, kao i da stave masku, a zatim da odaberu funkciju „Add Glasses“ da kreiraju novo skeniranje Face ID-a koji će omogućiti prepoznavanje oba dodatka za lice. Face ID sa maskom se ne može koristiti sa naočarima za sunce, jer ova funkcija mora da prepozna oči korisnika.

Apple ističe da Face ID sa maskom može „prepoznati jedinstvene karakteristike oko oka“ u svrhu autentifikacije. Nije tako bezbjedno ili tačno kao prepoznavanje cijelog lica, ali je mnogo praktičnije, posebno za korisnike iPhonea koji nemaju Apple Watch za otključavanje.

Za razliku od Apple Watch Face ID funkcije, Face ID sa maskom je potpuno identičan standardnom Face ID-u u smislu onoga što se može potvrditi. Možete da koristite Face ID sa maskom za Apple Pay kupovine i umjesto lozinke u aplikacijama nezavisnih proizvođača.

Face ID sa maskom je dostupan na modelima iz iPhone 12 i iPhone 13 serije. Ako imate iPhone 11 ili stariji, ova funkcija vam neće biti dostupna. Za sada nema informacija o tome da li je ovo privremeno ograničenje, ali postoji mogućnost da bi Apple mogao da planira da proširi ovu funkciju na druge uređaje u budućim beta verzijama.

Apple je i ranije pokušao da riješi problem neprepoznavanja lica prilikom Face ID otključavanja dok korisnici nose masku, pa je još 2020. omogućio je brži način za otključavanje pomoću lozinki na uređajima koji imaju podršku za Face ID. Kompanija je takođe prošle godine pružila mogućnost otključavanja iPhone modela opremljenih Face ID-om pomoću Apple Watcha, ali oba ažuriranja se, međutim, nijesu u velikoj meri dopala korisnicima.

Apple je osposobio nove algoritme da prepoznaju korisnike na osnovu regiona oka. Ovo omogućava korisnicima da otključaju svoj iPhone koristeći Face ID, bez skidanja maske ili korišćenja alternativa kao što su šifre ili Apple Watch.

* * * * *

Napominjemo da je, ukoliko se za to odlučite, poželjno da iOS 15.4 bude instaliran na sekundarnom uređaju, jer je ovo rana verzija softvera koja može imati greške ili probleme. Jabuka na dan od početka je u programu beta testiranja, pa ćete i bez eksperimentisanja na svom uređaju biti informisani o svakom detalju koji nova verzija donosi.

Portal Analitika