Crna hronika

Proces izručenja Turskoj se odgađa na neodređeno vrijeme

Opasne igre moći: Kako je Binali Čamgoz postao zaštićena ličnost u Crnoj Gori?

Policijski službenici Sektora za borbu protiv kriminala uhapsili su juče turskog državljanina Denisa Binalija Čamgoza zbog sumnje da je 2022. godine kod Centralnog registra privrednih subjekata u Podgorici upotrijebio lažnu ispravu za otvaranje firme, čime je, kako piše u policijskom saopštenju, počinio krivično djelo ovjeravanje neistinitog sadržaja iz člana 415, stav 1 Krivičnog zakonika Crne Gore.

Opasne igre moći: Kako je Binali Čamgoz postao zaštićena ličnost u Crnoj Gori? Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Kako proističe iz policijskog saopštenja, Čamgoz je, koristeći lažni turski pasoš na ime Mehmet Alibajhan registrovao, posredstvom jedne knjigovodstvene agencije iz Budve, kod Centralnog registra privrednih subjekata u Podgorici privatno preduzeće Lion & d.o.o. Budva.

Uhapšen Binali Čamgoz: Sumnjiče ga za navođenje na ovjeravanje neistinitog sadržaja
3
Uhapšen Binali Čamgoz: Sumnjiče ga za navođenje…
30.01.2024 14:23


“U kriminalnim radnjama osumnjičeni Binali Čamgoz upisan je kao suosnivač sa vlasničkim udjelom pod imenom Mehmet Alibajhan, dok je kao izvršni direktor i suosnivač upisan drugi turski državljanin”, ističu iz crnogorske policije, uz napomenu da je ,,riječ o vođi visokorizične kriminalne grupe prepoznate u izvršenju najtežih krivičnih djela na teritoriji Turske i drugih zemalja“.

Prema informacijama Pobjede, nakon hapšenja je Denis Binali Čamgoz zadržan u Centru bezbjednosti Podgorica, a danas je trebalo da bude priveden kod osnovnog tužioca koji će kvalifikovati djelo.

Jučerašnje hapšenje samo je dio sage o čovjeku kojeg Turska uzaludno potražuje duže od trinaest mjeseci!

KRIMINALNI DOSJE

Ime Denisa Binalija Čamgoza ili Camgoza, kako se vodi u nekim domaćim policijskim spisima, odavno je poznato crnogorskoj javnosti.

Turske vlasti su, preko NCB Interpol Ankara, raspisale potjernicu za Čamgozom. Pobjeda je još maja prošle godine pisala da je turska policija označila Čamgoza/Camgoza kao vođu jednog od najozloglašenijih mafijaških klanova, direktno odgovornog za više ubistava na teritoriji Turske.

Vlasti u Ankari su, prema izvještajima turskih medija, podnijele optužnice protiv 38 pripadnika Čamgozovog klana, koji se, osim dvije likvidacije, terete i za pokušaj ubistva zamjenika gradonačelnika opštine Cigli u Izmiru 2020. godine. Čamgoz je navodno i podstrekač ubistva potpredsjednika izmirske AK partije Ahmeta Kurtuluša, a na teret njegovoj grupi se stavlja i ubistvo vođe jedne navijačke grupe.

Osim naručenih ubistava, ovaj mafijaški klan, prema turskim istražiteljima, već godinama učestvuje u međunarodnoj proizvodnji i trgovini narkotika.

Oktobra 2022. turski istražitelji su otkrili da je mafijaški klan na čijem je čelu upravo Deniz Čamgoz osumnjičen za učešće u akciji likvidacije Kotoranina Jovana Jovice Vukotića, jednog od čelnika škaljarskog kriminalnog klana.

I to je bio jedan od ključnih razloga što je Turska, preko Interpola, raspisala međunarodnu potjernicu, otvoreno optužujući članove Čamgozovog kriminalnog klana - Elanura Tuna i Furkana Ješila - da su puna četiri mjeseca prije likvidacije intenzivno pratili Vukotića i obavještavali ostale članove kriminalne grupe o njegovom kretanju.

Prema turskim istražiteljima, Deniz Binali Čamgoz je do detalja bio upoznat i koordinirao je akcijom članova svoje kriminalne grupe koja je učestvovala u likvidaciji Vukotića, navodnog šefa škaljarskog klana.

Za taj prljavi posao Čamgozova ekipa je plaćena 1,5 miliona eura, tvrdili su brojni turski mediji, pozivajući se na bezbjednosne izvore.

CRNOGORSKO ODBIJANJE TURSKOG ZAHTJEVA

Nedavno je, 22. januara, crnogorski ministar pravde Andrej Milović odbio da Čamgoza izruči Turskoj, a Ministarstvo je, pravdajući odluku, obrazložilo da ,,bi se moglo raditi o progonu zasnovanom na osnovu entičke i vjerske pripadnosti, jer je lice pripadnik kurdske zajednice i šiitski musliman, a čiji član porodice (sin) je preminuo usljed postupanja bezbjednosnih organa Turske, što je utvrđeno presudom tamošnjeg Ustavnog suda“.

Milovićeva odluka i prateće saopštenje bilo je prvo zvanično – i javno – obrazloženje zašto Crna Gora ne izručuje Čamgoza Turskoj, iako se traži zbog niza teških krivičnih djela.

Međutim, brojni državni službenici prije Milovića uglavnom su ćutali na medijske upite i sprovodili akciju – da se Denis Binali Čamgoz ne izruči Turskoj.

U toj zakulisnoj igri su, posredno ili neposredno, uloge imali mnogi uticajni crnogorski političari, počev od premijera Dritana Abazovića do ministra Maraša Dukaja. Ostala je zagonetna pasivna uloga bivšeg ministra pravde Marka Kovača koji je pazio, makar javno, ,,da se ne umiješa u vlastiti posao“.

SLIKA KAO DOKAZ

Pobjeda je maja prošle godine objavila fotografiju tadašnjeg premijera Abazovića u društvu četiri nepoznata turska državnika. Prema informacijama našeg lista, slika je nastala tri dana prije dočeka nove 2023. godine u holu jednog poznatog podgoričkog hotela.

Djelovalo je kao jedno od onih prazničnih uslikavanja koje stranci vole, naročito ako su u pitanju neki poznati političari. No, ispostavilo se da je jedan od četvorice turskih državljana Deniz Aksu rođak koji je u stalnim kontaktima sa Denisom Čamgozom, čovjekom koji se tada već mjesecima nalazio u ekstradicionom pritvoru u Spužu.

Prema saznanjima našeg lista, turski državljanin Deniz Aksu mjesecima je uredno, shodno dozvoli koju je dobio, posjećivao Čamgoza u Spužu.

Da li je tada bilo i nekog lobiranja ili zamolnice kod Abazovića da se Čamgoz ne isporuči Turskoj – nije poznato. Ali je sasvim izvjesno da je Denis Binali Čamgoz ostao u Crnoj Gori, uprkos dvije sudske odluke!

A uloga Deniza Aksua postaće još interesantnija nakon jučerašnje policijske akcije, o čemu će biti riječi nešto kasnije, kada budu posložene svi djelovi ove političko-kriminalne slagalice.

Sada je važno razjasniti detalje hapšenja Čamgoza, ali i brojne zakulisne igre koje su dovele do toga da on bude u Crnoj Gori. I to sada – lice koje štiti crnogorska policija?!

EKSPRESNO HAPŠENJE, ODGAĐANJE IZRUČENJA

Četrdesetogodišnjeg turskog državljanina Denisa Čamgoza uhapsila je 6. jula 2022. godine crnogorska policija u Podgorici. Prilikom hapšenja, kod sebe je imao falsifikovani pasoš u kojem je bilo upisano ime Mehmet Ali Bayhan, a pravi identitet je utvrđen komparacijom otisaka sa potjernice Interpola.

Sasvim očekivano, nakon informacije o hapšenju Čamgoza u Podgorici, država Turska je zatražila da Crna Gora isporuči njihovog državljanina. Viši sud u Podgorici odredio je 7. oktobra 2022. Čamgozu šestomjesečni pritvor, što je uobičajena mjera u svim ekstradicionim slučajevima.

Što se u međuvremenu dešavalo, da li je bilo nekih tajnih posredovanja, nije poznato, ali je teško povjerovati da je vođa turskog mafijaškog klana tek tako o(p)stao u Crnoj Gori.

O tome posredno govore datumi odluka crnogorskih sudova, ali i crnogorskih institucija. Tako je Čamgozu početkom 2023. godine pritvor produžen za još dva mjeseca, da bi, prema informacijama Pobjede, Vanraspravno vijeće Višeg suda 2. februara 2023. godine donijelo rješenje o - izručenju Denisa Čamgoza, pojašnjavajući da su ispunjeni svi uslovi.

No, ovu odluku je kasnije ukinuo Apelacioni sud, po žalbi advokata Marka Radovića i Miloša Vuksanovića. U ponovnom postupku Viši sud je, 10. aprila 2023. godine, donio istu odluku - da se Čamgoz izruči zemlji koja ga potražuje, da bi Viši sud u Podgorici ponovio odluku 1. juna 2023. godine.

Januara 2024. godine Denis Bilali Čamgoz je i dalje u Crnoj Gori.

OPASNE VEZE

U međuvremenu, popravio mu se status – nije više pritvorenik u Spužu.

Prema pisanju dnevnog lista ,,Vijesti“, Čamgoz je krajem prošle godine, dakle nedavno, izašao iz spuškog zatvora, pa ga je u Prihvatilištu za strance obezbjeđivalo više policajaca sa dugim cijevima, koji ga povremeno, uz jake mjere obezbjeđenja sprovode na pregled u Klinički centar u Podgorici, jer mu je, navodno, zdravlje ugroženo.

U međuvremenu, ispostavilo se da je još neko postao ugrožen – ministar javne uprave Maraš Dukaj: podgoričko tužilaštvo istražuje da li je državljanin Turske Binali Čamgoz ugrozio sigurnost ministra Dukaja?!

Prethodno su, u tekstu od prošle neđelje, ,,Vijesti“ otkrile da je Dukaja početkom prošle 2023. godine pozvao prijatelj iz Prištine - čiji identitet ministar nije želio da saopšti – tražeći da primi na razgovor njegovog prijatelja Indrita Kolešija.

Koji je, očito, od Dukaja tražio da pomogne Čamgozu kako bi ovaj – dobio politički azil u Crnoj Gori.

Da li je ministar nešto obećao, je li zauzvrat nešto tražio - za sada nije poznato. Osim činjenice da su 31. jula 2023. godine crnogorske službe bezbjednosti obavijestile Dukaja da mu je sigurnost ugrožena!

No, javio se iz Albanije prozvani Koleši i javno demantovao da je bilo kako ili kada prijetio Dukaju.

“Ministru Marašu Dukaju nisam prijetio ni ja, niti iko iz porodice Binala Čamgoza, niti smo mu nudili novac i ucjenjivali ga. Sa Dukajem sam imao dobar odnos do avgusta 2023. i pomogao sam mu u organizaciji posjete Izraelu i Gruziji”, rekao je, između ostalog, u reagovanju ,,Vijestima“ Koleši.

Odgovorni u vrhu crnogorskog sektora bezbjednosti ipak su odredili mjere zaštite bezbjednosti ministra Dukaja i za sada je bez odgovora ostalo ,,u vazduhu da visi“ važno pitanje - ako Maraš Dukaj ništa nije obećao, ukoliko nije uzeo bilo kakvu materijanu nadoknadu, zašto mu je bezbjednost ugrožena?

Ili još teže: zašto je ministar Dukaj čekao da ga ANB pozove na razgovor, pa tek onda priznao da je ,,neimenovana“ mafija od njega tražila da politički utiče kako bi optuženi za najteža krivična djela dobio azil u Crnoj Gori?

ČEKAJUĆI ODGOVORE

Nakon hapšenja i budućeg procesuiranja Denisa Čamgoza zbog krivičnog djela falsifikovanja i ovjeravanje neistinitog sadržaja, izvjesno je da će turski državljanin ostati u Crnoj Gori sve dok se ovi procesi ne okončaju.

Tako će jedan od moćnih ljudi turskog podzemlja ostati van domašaja pravosuđa Turske.

Koliko će sve to trajati, za sada je teško procijeniti. Kao što ostaje enigma: kako je turski državljanin koji je na potjernici Interpola uspio da oko sebe izgradi pravi mali štit i ostane u Crnoj Gori, nedodirljiv od istražitelja u Turskoj.

Da sve bude zanimljivije, ako zaista želi da produži boravak u Crnoj Gori Binali Denis Čamgoz mogao bi da bude nezgodan svjedok za neke crnogorske političare koji su imali posredan kontakt.

Osim Dukaja, možda je sada u najtežem položaju bivši premijer Dritan Abazović. Ispostavilo se da je Deniz Aksu - onaj Turčin što se, koji dan prije Nove 2023. slikao sa crnogorskim premijerom u jednom podgoričkom hotelu – zakonski zastupnik kompanije Lion & D d.o.o iz Budve, one iste firme zbog koje je Čamgoz uhapšen juče u Podgorici! Čamgoz je kompaniju osnovao 8. juna 2022. godine, samo mjesec prije nego što je uhapšen prvi put u Podgorici.

Nakon što se Deniz Aksu slikao sa Abazovićem, stalno se odgađala priča o izručenju navodnog šefa mafijaškog klana Turskoj. Možda bi neko iz Specijalnog državnog tužilaštva mogao da provjeri: je li sve to plod slučajnosti ili ima neke tajne veze između premijera Dritana Abazovića i višestrukog odgađanja izručenja Čamgoza?

Portal Analitika