Angela Merkel je ovog puta signalizirala da se neće uključiti u spašavanje Opela, dok njen vicekancelar Fillip Rezler za zatvaranje fabrike optužuje američki Dženeral motors (General Motors), inače vlasnika Opela.
- Kancelarka i njena vlada veoma žale zbog odluke da se zatvori Opelova fabrika u Bohumu. Sada je u prvoj liniji odgovornost Opela i General Motorsa da ponude perspektivu zaposlenima i pronađu socijalno prihvatljiva rješenja - izjavio je Georg Štrajter, portparol Angele Merkel.
Štrajter je dodao i da je „dužnost pokrajine Nordehajn-Vestfalen da se pozabaviti novim mogućnostima za radnike Opela“. Time je Merkel signalizirala da ovog puta ne namjerava da se umiješa i spašava situaciju, za razliku od prije nekoliko godina, kada je na vlasti u Njemačkoj bila velika koalicija CDU-a i SPD-a, koja je intervenisala da se fabrika u Bohumu ne zatvori.
Sindikat radnika Opela je u ponedjeljak zaprijetio štrajkom u Bohumu, ali je juče proizvodnja ipak nastavljena, jer je procijenjeno da je pozicija radnika ionako oslabljena, s obzirom da se za januar već planira skraćeno radno vrijeme. Sastanak uprave i radnika je prošao vrlo napeto, i povremeno su morali da intervenišu pripadnici službe bezbjednosti, koji su jednog radnika srušili na pod kada je želio da razgovara s direktorom Opela Tomasom Zedranom.
Za vicekancelara Fillipa Rezlera iz liberalnog FDP-a, ujedno ministra ekonomije, krivicu za zatvaranje Opelove fabrike u Bohumu snosi najviše američki General Motors, čiji je menadžment zakazao. Rezler je za Rajniše post (Rheinische Post) izjavio da je „ljut zbog grešaka koje je GM napravio“, a zbog kojih dolazi do zatvaranja fabrike u Bohumu, kao i zbog lošeg odnosa prema radnicima.
- Pokazalo se da je bila velika greška što je Opel u ograničenoj količini smio da prodaje svoje automobile na rastućem tržištu Kine. Očekuje se da će GM pokazati odgovornost prema radnicima i pomoći u olakšavanju posljedica zatvaranja fabrike - rekao je Rezler, i ujedno odbacio mogućnost da država interveniše.
- Zadatak politike je da stvori okvir za pozitivnu investicijsku klimu, ali finansijske pomoći vlade neće biti, jer se pokazalo da to ne rješava dugoročne probleme - zaključio je njemački ministar ekonomije.
Sindikat Opela, pak, upozorava da će zatvaranje tvornice u Bohumu tek biti uvod u zatvaranja još fabrika automobila u Njemačkoj.
Foto: stern.de