Društvo

Operativni tim MUP-a: Duboka zabrinutost zbog odluke o pomilovanju Boškovića

Operativni tim za zaštitu od nasilja nad ženama i nasilja u porodici izražava duboku zabrinutost i neslaganje s odlukom predsjednika Crne Gore, Mila Đukanovića, donijetom na osnovu Mišljenja koje je dalo Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava, 28. juna a koje je potpisao Sergej Sekulović, rukovodilac resora i ministar unutrašnjih poslova.

Operativni tim MUP-a: Duboka zabrinutost zbog odluke o pomilovanju Boškovića Foto: Ilustracija
Portal AnalitikaIzvor

Mišljenjem se predlaže pomilovanje Tomaša Boškovića, "više puta osuđivanog za porodično nasilje, koji je nepoštovanjem sudskih odluka u kontinuitetu grubo zloupotrebljavao roditeljsko pravo i kršio prava i interese maloljetne djece, kojoj je nesavjesno, nezakonito i uporno, pored mnoštva upozorenja i izvršnih sudskih odluka, osporavao kontakt sa majkom".

„Takvo ponašanje, usmjereno na vršenje nasilja nad drugim roditeljem česta je karakteristika nasilja u porodici , koje je Bošković vršio prema bivšoj supruzi u prisustvu djece malog uzrasta ,što pravno obavezujuća Konvencija Savjeta Evrope o sprječavanju i suzbijanju nasilja nad ženama i nasilja u porodici prepoznaje kao nasilje nad djecom, te zahtijeva da država preduzme neophodne zakonodavne ili druge mjere kako bi obezbijedila da, prilikom dodjele starateljstva i prava na posjetu djece, slučajevi nasilja obuhvaćeni Konvencijom budu uzeti u obzir, kao i da ostvarivanje svakog prava na posjetu ili starateljstvo ne ugrozi prava i bezbjednost žrtve ili djece (član 31). Navedena problematika je detaljno adresirana u izvještaju GREVIO - ekspertskog tijela Savjeta Evrope, u Izvještaju za Crnu Goru objavljenom 
 25.oktobra, 2018. godine (GREVIO/Inf(2018)5)“, navode iz Operativnog tima MUP-a.

Oni smatraju da odluka predsjednika i Mišljenje rukovodioca resora pravde i ljudskih prava predstavljaju kršenje člana 5 Istanbulske konvencije , koji zahtijeva da se država uzdrži od učešća u bilo kakvom činu nasilja nad ženama i da obezbijedi da državni organi, zvaničnici, službenici, ustanove i drugi akteri koji nastupaju u ime države postupaju u skladu sa ovom obavezom.

Pored navedenih standarda, prilikom donošenja Mišljenja i konačne odluke o pomilovanju, morala se obratiti dužna pažnja na razloge zbog kojih je Osnovni sud u Podgorici Boškoviću izrekao kaznu zatvora u trajanju od 30 dana, navode iz Operativnog tima.

Takođe, smatraju, trebalo je konsultovati i evidenciju Uprave policije koja sadži veći broj prijava za nasilje u porodici protiv Tomaša Boškovića, njegovu kaznenu evidenciju, Mišljenje Zaštitnika ljudskih prava i sloboda o ovom slučaju , kao i razloge za pokretanje postupka za izmjenu odluke suda o povjeravanju djece, koji je u toku pred Osnovnim sudom u Podgorici.

Prije donošenja Mišljenja i odluke o pomilovanju, trebalo je, kako se dodaje u saopštenju, sagledati i njene moguće negativne posledice na postupanje državnih organa u sličnim pedmetima i obeshrabrujući efekat na žrtve nasilja.

Iz Operativnog tima je saopšteno da su održali hitnu sjednicu na kojoj je ministar Sekulović iznio razloge kojima se rukovodio prilikom potpisivanja Mišljenja o pomilovanju.

„Tom prilikom je ministar naveo da je Mišljenje donio smatrajući da su se desili propusti u radu nadležnih institucija, da je svrha kazne izrečene ocu djece ispunjena samom predajom djece majci, jer nije bio na izdržavanju kazne po osnovu krivične presude, već zbog neizvršenja sudske odluke,t e da su se time stekli uslovi za ublažavanje kazne“, kazali su iz Operativnog tima.

On je, takođe, naveo da se njegova reakcija odnosila samo na navedeni slučaj jer je sudska odluka izvršena.

„Ministar Sekulović osuđuje svaki vid nasilja, a posebno nad djecom i ženama i ukazuje na to da se sudske odluke moraju poštovati. Preporučio je da se preispita postupanje svih institucija u navedenom predmetu, u cilju njihovog budućeg efikasnog djelovanja. Posebno je istakao obavezu roditelja da postupaju u najboljem interesu djece“, navodi se u saopštenjuž.

Portal Analitika