Skupština Crne Gore usvojila je rebalans budžeta koji predviđa značajne mjere štednje. Uvođenje takse na brojila, SIM kartice i kablovsku televiziju, prema jednodušnoj ocjeni je prevaljivanje tereta krize na obične građane. S druge strane u Vladi kažu da je povećanje PDV-a -alternativa predloženim mjerama štednje.
Uvođenje taksi na brojila, SIM kartice i kablovsku televiziju povećala bi budžetske prihode za oko 15 miliona eura, koliko iznosi i rebalans budžeta.
Naime, Crnoj Gori ima oko 1,1 miliona SIM kartica, tako da bi taksa u iznosu od 1 euro po kartici mjesečno donijela, po konzervativnom obračunu, između 7 i 8 miliona eura na godišnjem nivou, uzimajući u obzir korekciju za neaktivne SIM kartice. Prema procjeni Ministarstva finansija, uvođenjem takse u iznosu od 1 eura mjesečno po priključku za kablovsku televiziju prihodovalo bi se oko 1,8 miliona eura godišnje.
U Crnoj Gori postoji oko 400.000 električnih brojila i uvođenje takse od 1 eura mjesečno donijelo bi oko 4,8 miliona eura na godišnjem nivou. U cilju zaštite najugroženijeg dijela građana, planirano je oslobađanje od ove obaveze korisnika subvencija za račune za električnu energiju i onih kategorija za koje se procijeni da su socijalno ugroženi.
Prema kalkulacijama, povećanje stope PDV-a od jedan odsto dionio bi u prilično praznu državnu kasu prihod između 10 i 15 miliona.
Međutim, povećanje osnovne stope PDV-a vjerovatno bi pokrenula talas poskupljenja. PDV u Crnoj Gori sa osnovnom stopom od 17 odsto i sniženom od 7 odsto je među najnižima u Evropi.
Portal Analitika je uoči usvajanja rebalansa budžeta objavio analizu prema kojoj bi dodatno oporezivanje praznih stanova i vikendica dionio budžetu prihode od 18 miliona eura. Prema zvaničnim podacima MONSTAT-a, u Crnoj Gori ima 60.000 stanova u kojima niko ne stanuje i oko 61.000 vikendica. Aktuelni zakon o porezu na nepokretnosti, koji je u primjeni od januara prošle godine, propisuje godišnju stopu poreza od 0,10 do jedan odsto tržišne vrijednosti nepokretnosti. Za sekundarni stambeni objekat, poreska stopa se može uvećati 100 odsto u odnosu na utvrđenu poresku stopu. Ukoliko se stambeni objekti u kojima niko ne stanuje, kao i vikendice, oporezuju po dodatnoj poreskoj stopi od 0,35 za jug i centar, i 0,19 za sjever, to bi, prema analizama straučnjaka, donijelo prihode u budžetu od 18 miliona eura.
Iz Ministarstva finasija je saopšteno da će mjere štednje, među kojima je smanjivanje zarada funkcionera, dnevnica, bonusa i ostalih troškova, a čiji će ukupni efekat biti oko 23,8 miliona eura, početi da se primjenjuju od juna.