
Opozicija u Crnoj Gori jednoglasna je u odluci da se bojkotuje predstojeći popis stanovništva koji bi, prema odluci odlazeće Vlade, trebalo da bude održan u periodu od 1. do 15. novembra.
Glavni odbor Demokratske partije socijalista (DPS) usvojio je sinoć, na prijedlog Predsjedništva, odluku o bojkotu popisa, a isto su ranije uradile i Socijaldemokrate. Iz Socijaldemokratske partije više puta je pozivano na bojkot – kao jedinu opciju, a istoga stava je i Liberalna partija Crne Gore.
Vršilac dužnosti predsjednika Demokratske partije socijalista Danijel Živković ranije je istakao da je cilj popisa etnički inženjering, te da su u proces uključeni i ljudi iz BIA.
"Neka izađu i kažu koji je problem da popis bude za pola godine, a da do tada bude pripremljen kako treba. Ali, cilj je etnofederalizacija Crne Gore. Ovo je pitanje opstanka građanske Crne Gore“, poručio je ranije Živković.
DPS je pozivao odlazeću Vladu na čijem je čelu Dritan Abazović da odlože popis za šest mjeseci, dok se situacija u zemlji ne smiri, odnosno dok se ne steknu svi formalno-pravni, administrativni i tehničko-bezbjednosni uslovi za njegovo održavanje.
Lider Socijaldemokrata Damir Šehović poručio je da postoji apsolutno neskrivena namjera da se podaci lažiraju.
“Da nekome zaista jeste cilj da zloupotrijebi popis kako bi frizirao i štelovao podatke po sopstvenoj želji, najbolje potvrđuje gotovo nevjerovatna činjenica da aktuelna vlast odbija da primijeni potpuno identične mehanizme kontrole koje je ona sama na prošlom popisu održanom 2011. godine kao tadašnja opozicija tražila, a mi ih kao tadašnja vlast prihvatili”, kazao je Šehović.
Da popis u uslovima u kojima se Crna Gora sada nalazi ne bi trebalo da se održi stava su i evropski poslanici, koji su na jučerašnjem zasijedanju usvojili Rezoluciji o Crnoj Gori, kao i amandmane kojima se predlaže odlaganje popisa.
"Poziva se Crna Gora da odavno zakašnjeli popis stanovništva i stanova obavi u skladu sa međunarodnim i EU standardima i čim se završi politički zastoj u zemlji, tako da se ovo važno pitanje ne koristi kao još jedan izgovor za jačanje polarizacije društva", navodi se u amandmanima Picule i Markesa.
Vlast je, pak, na sve ove apele i opozicije i međunarodnih partnera ostala nijema, ali istrajna u namjeri da naum sprovede do kraja.
Vladajuće partije insistiraju na održavanju popisa, vidjevši u njemu priliku za nacionalno prebrojavanje, čemu u prilog idu izjave njihovih lidera kao i jaka pretpopisna kampanja u koju je uključena i susjedna država, Srbija.
Podsjetimo, popis stanovništva u Crnoj Gori trebalo bi da se održi u prvoj polovini novembra, i to nakon 12 godina. Posljednji je održan 2011. i trebalo je da bude organizovan nakon deset godina, ali je zbog pandemije koronavirusa odložen za 2023.