Potpredsjednik Socijalističke narodne partije Vasilije Lalošević smatra da je neozbiljno pričati o novom referendumu, pojašnjavajući da je ta partija sa obje noge u Cmoj Gori i da nema rezervne države. On priznaje da se svim srcem zalagao za zajednicu sa Srbijom, pod- sjećajući da je prije četiri godine objavljena tzv. Bijela knjiga u kojoj se navode neregularnosti na referendumu.
„Desilo se to što se desilo i mi apsolutno smatramo da je Crna Gora kao članica Ujedinjenih nacija i svih međunarodnih institucija država kojoj ne prijeti nikakva opasnost niti od opozicije niti od bilo koje nacije", tvrdi Lalošević .
Najavljujući da će do kraja nedjelje opozicija stati iza inicijative o zajedničkom djelovanju, poslanik Pokreta za promjene (PzP) Koča Pavlo-vić tvrdi da je priznavanje crnogorske države sastavni dio tog dokumenta. On je pojasnio da se u inicijativi opozicija jasno ogradila od optužbi da je anticmogorska i da radi za interese drugih država.
U platformi iza koje će stati lideri tri opozicione partije ističe se odlučnost da institucije države profunkcionišu u skladu sa ustavnim i zakonskim nadležnostima, kako bi se popravio i osnažio međunarodni ugled Cme Gore.
Potpredsjednik Nove srpske demokratije (Nova) Slaven Radunović tvrdi da ta partija neće napraviti nijedan potez koji bi mogao da ugrozi jedinstvo opozicije i smjenu režima. „Sve ostalo je stvar za budućnost i ništa što Nova bude preduzimala neće se kositi sa međunarodnim demokratskim standardima".Na pitanje hoće li kada dođe na vlast raspisati novi referendum, Radunović je kazao da je za zajedničku državu potrebna i saglasnost Srbije..„Na ličnu žalost nije realno da možemo očekivati za dugi niz godina da ćemo biti u prilici da raspišemo takav re- ferendum, između ostalog, što bi za takvu stvar trebalo da postoji saglasnost i nekadašnje druge članice državne zajednice. Mnogo realnija i izvjesnija je zajednička budućnost u Evropskoj uniji", smatra on.