Poslanik DPS-a Zoran Jelić podržava prijedlog da za člana Odbora Regulatorne agencije za energetiku bude izabran Miroslav Vukčević: ”O tom čovjeku treba razgovarati, ja ga lično poznajem i znam da je častan i pošten a osim toga smatram i da je stručan.”
Opozicionari, međutim, smatraju da bi naimenovanje Vukčevića za člana Odbora RAE bio čisti konflikt interesa.
“To da je pošten valjda se podrazumijeva. Nepošteni su čini mi se, ili bi tako trebalo da bude, u Spužu ili bar van mjesta na kojima se odlučuje, ne daj bože da je drugačije, smatra poslanik NOVE Emilo Labudović. „Je li fakat da je ovaj kolega koji bi trebalo za par dana da se nađe na mjestu člana Odbora RAE i da odlučuje o zahtjevima Elektroprivrede, da je sada na mjestu savjetnika odbora direktora EPCG. Jeste. Pa što ćete ljudi? Igrate se s Parlamentom.”, pita se Aleksandar Damjanović, poslanik SNP-a.
„Dakle on tamo treba da štiti potrošače i građane od monopola. Prirodno je da će se pojaviti solidarnost i da će se pojaviti dugogodišnji osjećaj pripadnosti tom sistemu, a da ne govorimo o tome da ga je Vlada predložila očigledno kao lojalni kadar.”, kaže ider PZP-a Nebojša Medojević.
“Mislim da apsolutno nije logično donositi sud oko toga da ako je neko radio u EP da će sada raditi u njihovom interesu- možemo stvari posmatrati drugačije taj neko je stručan i najbolje poznaje sistem pa može da doprinese kvalitetnijem odnosu prema tom sektoru i regulaciji cijena struje, smatra sa druge strane poslanik DPS-a Zoran Vukčević.
Emilo Labudović kaže da Nova srpska demokratija neće glasati za izbor Miroslava Vukčevića jer ga ne poznaje. Labudović pita predsjednika Parlamenta Ranka Krivokapića:
„Da li kao prvi među jednakima možete da prihvatite odgovornost za ovakav izbor a da se prije toga ne održi bar jedno konsultativno saslušanje te da prije izbora barem vidimo toga čovjeka.”
Krivokapić podsjeća da je Parlament prije 2007. imao praksu da prije naimenovanja, predstavnici nadležnih radnih tijela porazgovaraju sa kandidatom. To, međutim, kaže Krivokapić, više nije slučaj:
„Loše je jer dobijamo moć odlučivanja a da naša radna tijela prije toga nijesu obavila rad koji nam može pomoći da o tome odlučimo kvlifikovano. Mislim da to treba vratiti kao praksu u ovaj Parlament te da se kandidati pojave i pred poslanicima na radnom tijelu iznesu svoje viđenje.”
Krivokapić je ipak zaključio da je to u nadležnosti radnih tijela, ne u njegovoj pa će, kako navodi, predsjednicima odbora prepustiti odlučivanje.
(foto: bicent.com)