Ovaj projekat bavi se razvojem kritičkog i analitičkog mišljenja, kreativnosti i inovativnosti kod djece uzrasta od 6-14 godina i uvodi prve korake programiranja pomoću mikrobit tehnologije.
“Kompletan nastavni kadar u osnovnim školama „Mahmut Lekić“, 29. novembar“, „Đerđ Kastrioti Skenderbeg“ i „Jedinstvo“ učestvovao je u tronedjeljnoj obuci British Council-a a uz pomoć mikrobit uređaja i vrijedne dodatne opreme, stvorili su se uslovi za modernu kreativnu nastavu sa fokusom na analizi problema i njihovom rješavanju. Primjenjujući algoritamski način mišljenja, djeca programiraju uređaje koji istinski rješavaju konkretne probleme u zajednici”, navode u saopštenju.
Grupa učenika iz OŠ „29. novembar“ predstavila je svoj projekat Inklobit koji je programiran kao pametni štap za osobe sa oštećenim vidom, koji zvučnim signalima ukazuje osobi da se u blizni nalazi određena prepreka i na taj način sprečava povrde i olakšava kretanje.
Direktori škola, koordinatori za profesionalni razvoj nastavnika i mentori učenika diskutovali su o razvoju učenika kroz primjenu aktivnih pristupa u nastavi kao što je projekni i istraživački rad i istakli važnost projekta „Nastavnik za 21. vijek“ koji posebno razvija kreativnost i analitičko mišljenje kod djece.
Ministarstvo i Savjet će i tokom novembra nastaviti posjete školama i razgovore sa novim rukovodstvom škola u cilju upoznavanja sa programom i značaju njegovog punog integrisanja u nastavu kao dio šireg procesa digitalne transformacije društva.