Potpredsjednik Bošnjačke stranke Hazbija Kalač za radio Antena M kaže da su njegova stranka i DPS jos u martu 2006. potpisale Sporazum o dugoročnoj saradnji. Potpisali su ga predsjendici partija
Kalač objašnjava da u tom dokumentu piše da bi Sandžak trebalo da bude „prekogranična regija, a da to podrazumijeva autonomiju dijela Sandžaka u Crnoj Gori i autonomiju dijela Sanžaka u Srbiji , ali bez mijenjenja granica“:
"Mislim da je to model koji je prihvatljiv, moguće ga je realizovati, mislim da tu nema ništa sporno. Dokument je potpisan 23. 03. 2006 godine na osnovu koga smo mi ušli u suverenički blok i dokument koji sadrzi mnoga pitanja u deset tačaka među svim tim pitanjima nalazi se i pitanje Sandzaka kao prekogranične regije. Dakle u pitanju je jedna vrsta autonomije koja podrazumijeva ne diranje drzavne granice Srbije i Crne Gore."
Kalač insistira na činjenici da Sporazum obavezuje i DPS i BS:"Ja ne drzim da je to obećanje, taj Sporazum obavezuje obije strane».
Od tada jeste prošlo četiri godine, a zašto se čekalo tek sad da se to pomene tako javno? Ja sam dao odgovor na to pitanje u dijelu procesa demokratskog sazrijevanja u Crnoj Gori. Prosto Bošnjačka stranka na tom pitanju ne želi da ishitreno djeluje, mi smo savršeno svjesni da je to proces"
Predsjednik Bošnjačke stranke Rafet Husović ima dugačiji stav od potpredsjednika. Potvrdio je da je Sporazum potpisan, ali isključuje mogućnost bilo kakve vrste autonomije Sandžaka:
"Citiraću taj jedan dio tog sporazuma da Sandzak vidimo kao multietničku i multikulturalnu prekograničnu regiju sa transparentnom granicom koja bi bila most spajanja a ne zid razdvajanja Srbije i Crne Gore. Ja mislim da od ove ideje niko ne bjezi i od ovih ideja niko ne odustaje, znači mi smo pričali o prekograničnoj saradnji a ne o autonomiji Sandzaka jer je to nešto sasvim drugo:"
Hazbija Kalač međutim ističe:
"Dakle rečeno je samo od Sandzaka preko glečna regija ali šta bi to moglo drugo da znači nego autonomija."
Portparol Demoktratske partije socijalista Rajko Kovačević ne tumači sporazum kao Hazbija Kalač.
“Stavljanje i tumačenje odredbi tog sporazuma u bilo kakav drgačiji kontekst osim onoga što te odredbe stvarno i jasno znače, nije njihova politički korektna i dobronamjerna interpretacija
Obavezivanje potpisnica sporazuma na citiram:»Primjenu Evropske povelje o lokalnoj samoupravi u dijelu najvećih standarda kao uslovom ravnomjernog ekonomskog razvoja Crne Gore i u tom kontekstu Sandzaka kao multietničke i multikonfesionalne prekogranične regije ne moze biti tumačena na način na koji to čini predsjednik Bošnjačke stranke Hazbija Kalač». Demokratska partija socijalista najoštrije odbacuje takve spekulacije."
Kovačević kaže i da je moguće da javnost ima uvid u Sporazum DPS-a i BS-a iz marta 2006. godine:
"Nikakav problem nije da se taj dokument i objavi, dakle to moze da učini i gospodin potpresjednik koji je iznio ovakvo svoje tumačenje ukoliko je naravno korektno prenešeno."
Portparol DPS-a kazao nam je i da neće biti problema da njegova partija o pitanju Sandžaka razgovara sa Bošnjačkom strankom jer je to kako je rekao međupartijska stvar.
Hazbija Kalač prvi je političar vladajuće koalicije , koji je podržao ideju o prekograničnoj autonomiji Sandžaka, što je blisko ideji Muamera Zukorlića, glavnog muftije Srbije.