Društvo

Medijske organizacije pozdravile obavezujuće uputstvo VDT-a u vezi sa postupanjem tužilaštva u slučajevima napada na novinare

Oprezno se raduju najavi Markovića da neće biti odugovlačenja i zastara

Direktorica Instituta za medije Crne Gore Olivera Nikolić kaže da, iako treba sačekati rezultate primjene ove odluke, potez novog VDT-a je ohrabrujuća poruka medijima. Potpredsjednica Sindikata medija Marijana Camović-Veličković navodi da je Uprava policije tokom prošle godine registrovala 11 događaja, a da su od tog broja tužioci četiri kvalifikovali kao krivično djelo za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti

Oprezno se raduju najavi Markovića da neće biti odugovlačenja i zastara Foto: Skupština CG
PobjedaIzvor

Medijske organizacije pozdravile su obavezujuće uputstvo Vrhovnog državnog tužioca (VDT) Milorada Markovića u vezi sa postupanjem tužilaštva u slučajevima napada na novinare, očekuju unapređenje i transparentnost tužilačke organizacije, koja je do sada često bila upitna, ali i oprezno upozoravaju da treba sačekati rezultate primjene te odluke.

VDT Marković obavijestio je u nedjelju javnost da je svim državnim tužilaštvima dostavio obavezujuće uputstvo za postupanje u slučajevima prijetnji i nasilja nad novinarima, ubistva novinara i napada na imovinu medija.

Kako je saopšteno iz Vrhovnog državnog tužilaštva uputstvom, koje je izrađeno nakon detaljne analize dosadašnje prakse, državna tužilaštva se obavezuju da hitno intenziviraju rad u predmetima formiranim povodom napada na novinare i imovinu medija.

Uputstvo za efikasnost

Direktorica Instituta za medije Crne Gore Olivera Nikolić kaže da su pitanja bezbjednosti novinara i njihove efikasne krivično-pravne zaštite od suštinske važnosti za slobodu medija, koja u Crnoj Gori ima hipoteku nerasvijetljenog ubistva i napada na novinare i imovinu medija iz prethodnog perioda.

- Bez rasvjetljavanja ovih slučajeva ne možemo govoriti o slobodi medija i o povjerenju u institucije. Jednako važna je brza reakcija pravosudnih organa u odnosu na nove slučajeve napada, a njih ima posebno u onlajn sferi. U tom kontekstu je obavezujuće uputstvo VDT-a Markovića, u vezi sa postupanjem tužilaštva u slučajevima napada na novinare, potez koji treba pozdraviti i koji šalje poruku da novi VDT stavlja slobodu govora visoko na skali vrijednosti i prioriteta rada – kaže Nikolić.

Uz ogradu da je komentar ograničen na saopštenje sa sajta VDT-a i bez uvida u cjelokupan sadržaj uputstva, Nikolić se nada da će ova mjera pokrenuti slučajeve iz prethodnog perioda i dovesti do odgovornih za odugovlačenje istraga.

- Vjerujem da će obavezujuće uputstvo dovesti do brzih, efikasnih reakcija tužilaca, što je od ogromne važnosti za otkrivanje napadača. Od značaja je mjera koja obavezuje tužioce da stalno obavještavaju i komuniciraju sa oštećenim novinarima, što ih čini dostupnijim. Nadam se da će primjena uputstva dovesti do jačanja odgovornosti tužilaca i veće transparentnosti njihovog rada – kazala je Nikolić.

Prema njenim riječima, iako treba sačekati rezultate primjene ove odluke, potez novog VDT-a je ohrabrujuća poruka medijima.

Odgovornost za propuste

Potpredsjednica Sindikata medija Crne Gore (SMCG) Marijana Camović-Veličković kaže da ta organizacija godinama insistira da policija i tužilaštvo povećaju efikasnost kada je u pitanju rješavanje starih slučajeva napada na novinare.

- Redovno smo obavještavali i njih i javnost o slučajevima kojima prijeti zastara, tako da sa nestrpljenjem čekamo prve rezultate novih smjernica koje je donio VDT Milorad Marković. Vjerujem da će se na ovaj način povećati efikasnost rada tužilaca, ali i utvrditi odgovornost onih koji su napravili određene propuste zbog koji nije dolazilo do napretka u istragama. Mi smo prošle godine registrovali ukupno 16 slučajeva napada na novinare i medijske organizacija dok ih je ove godine zabilježeno osam – kaže Camović-Veličković.

Ona navodi da je Uprava policije tokom prošle godine registrovala 11 događaja i da su od tog broja tužioci četiri kvalifikovali kao krivično djelo za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti.

- Dok su tri događaja rasvijetljena i izvršioci procesuirani, za četiri krivična djela, jedan događaj je nerasvijetljen. Za tri događaja je policija procijenila da je riječ o prekršaju i pokrenuti su postupci. Za dva događaja je nadležni državni tužilac procijenio da nema elemenata krivičnog djela koje se goni po službenoj dužnosti, a u dva predmeta se i dalje preduzimaju policijsko-tužilačke mjere i radnje kako bi se dala pravna kvalifikacija i rasvijetlio događaj – kazala je Camović-Veličković.

Iz Sindikata su pozdravili obavezujuće uputstvo Markovića uz podsjećanje da je SMCG na nedavnom sastanku sa VDT-om upravo potencirao uvođenje određenih uputstava za rad tužilaca kada je riječ o slučajevima koji uključuju ugrožavanje bezbjednosti novinara, čiji je cilj da se njihov rad intenzivira i unificira.

- Takva rješenja već neko vrijeme postoje u državama regiona i pokazala su se kao djelotvorna. Pohvalno je što je na ovaj način i institucionalizovana saradnja sa Komisijom za praćenje istraga napada na novinare što će umnogome povećati efekte njenog rada. SMCG, kao organizacija kojoj je gotovo od osnivanja u fokusu bezbjednost novinara, pohvalno gleda i na namjeru tužilaštva da se unaprijedi komunikacija sa medijskim organizacijama, što je najavljeno da će biti riješeno imenovanjem kontakt osobe u tužilaštvu sa organizacijama koje se bave ovim pitanjima. Na ovaj način smatramo da će značajno biti unaprijeđena i transparentnost tužilačke organizacije, koja je do sada često bila upitna – zaključuju u SMCG.

VDT: Postupci neopravdano dugo traju

Uputstvom su rukovodioci državnih tužilaštava obavezani da u predmetima u kojima izviđaji i istrage, kako su naveli u VDT, neopravdano dugo traju, daju pisana obavezujuća uputstva postupajućim državnim tužiocima.

Ističe se da su rukovodioci, takođe, dužni da u predmetima u kojima je nastupila zastarjelost krivičnog gonjenja zatraže od postupajućih državnih tužilaca detaljno izjašnjenje o razlozima zbog kojih je nastupila zastarjelost i o tome obavijeste vrhovnog državnog tužioca.

Iz VDT-a su kazali da se, uputstvom Markovića, postupajući državni tužioci obavezuju da neposredno rukovode uviđajem i da u toku trajanja postupka aktivno sarađuju sa oštećenima i ujedno ih obavještavaju o svim preduzetim radnjama.

- Na osnovu uputstva rukovodilaca državnih tužilaštava dužni su da, nakon dostavljanja izvještaja o radu Komisije za praćenje

postupanja nadležnih organa u istragama slučajeva prijetnji i nasilja nad novinarima, ubistava novinara i napada na imovinu medija, u roku od sedam dana, VDT-u dostave komentare na preporuke komisije – saopšteno je iz VDT-a u nedjelju.

Iz VDT sa naveli i da je Marković odredio koordinatora za praćenje primjene uputstva i saradnju sa komisijom, ali nije saopšteno o kojoj je ličnosti iz tužilačke organizacije konkretno riječ.

Portal Analitika