Ekonomski analitičar Vasilije Kostić kaže da je to dugoročan problem i da ga tako treba rješavati.
„Lokalne uprave moraju naći nove izvore finansiranja i u saradnji sa državom riješiti probleme. To je uslijed krize teže, jer je teško povećati prihode“ – kazao je Vasilije Kostić za RTV Atlas.
Osim krize i smanjenih prihoda rješenje prezaduženosti opština usložnjava i prekomjeran broj zaposlenih. Prema nekim istraživanjima taj broj je u pojedinim opštinama i do 10 odsto. Iako se država još nerado odlučuje na takav potez, Kostić kaže da su neminovni bolni rezovi poput smanjenja plata i otpuštanja radnika .
„Opštine koje najviše duguju najmanje izdvajaju za plate, pa ako to malo dodatno rasporedite na prezaposlenost onda to govori koliko je problem izražen“ – rakao je Kostić.
On apaluje na veću uključenost države, jer prekomjerno dugovanje opština šteti razvoju cjelokupne ekonomije. Prema njegovim riječima priliv se mora povećati, a odliv smanjiti. „To je mnogo lakše reći nego uraditi“ napomine Kostić.
U ministarstvu finasija međutim tvrde da ne mogu uticati na način kako će opštine koristiti i puniti svoje budžete.
„Shodno odredbama Zakona o lokalnoj samoupravi i Zakona o finansiranju lokalne samouprave, opštine su samostalne u pogledu obavljanja opštih poslova i korišćenja sredstava koja im po zakonu pripadaju – saopštili su iz Ministarstva finasija.
Prema podacima ministarstva skromno se trošilo i domaćinski gazdovalo uglavnom u opštinama na sjeveru. Na prvom mjestu među najmanje zaduženim je Mojkovac sa oko 157 hiljada eura, slijede Andrijevica sa gotovo 249 hiljada, Žabljak sa dugom od 270 hilada, kao i Plav i Plužine sa 347 hiljada, odnosno 357 hiljada eura.
foto: atvbl.com