Višem državnom tužilaštvu (VDT) u Podgorici formiran je predmet Kt br.191/23 povodom krivične prijave radnika Miroslava Vukčevića protiv predsjenidika borda CEDIS-a Vladimira Čađenovića i Marka Radunovića, sudskog vještaka građevinske struke zbog pokušaja teške prevare. Kako je Vučević izjavio za Pobjedu, prijave je podnio zbog navodnih nezakonith radnji na projektu revitalizacije niskonaponske mreže 10 kV, vrijednom sedam miliona eura, dok je CEDIS prijavio za nelegalnu gradnju.
Postupak
Osnovno državno tužilaštvo Podgorica je preuzelo predmet od VDT i sada ono vodi postupak za prevaru protiv Čađenovića i Radunovića.
„Imajući u vidu navode prijave iz kojih bi proizilazilo da se u konkretnom prijavljuje krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije iz člana 401a Krivičnog zakonika, kao i krivično djelo zloupotreba položaja u privrednom poslovanju iz člana 272 stav 3 u vezi stava 1 Krivičnog zakonika, to s obzirom da je za navedena krivična djela, shodno članu 3 Zakona o Specijalnom državnom tužilaštvu, Specijalno državno tužilaštvo nadležno da postupa. Vaša krivična prijava sa prilozima je dostavljena tom, nadležnom, državnom tužilaštvu“, navodi državna tužiteljka Ana Radović.
Vukčević je, kako nam je objasnio, iznio ozbiljne optužbe protiv rukovodstva firme, uključujući malverzacije, prijetnje otkazom i zastrašivanja. On je bio zadužen za interni građevinski nadzor na projektu revitalizacije niskonaponske mreže 10 kV.
„Tokom istraživanja, saznao sam da je za sporni projekat, suprotno ranijoj praksi, raspisan tender putem CeJN-a. Analizirajući dostupnu tendersku dokumentaciju na CeJN-u, otkrio sam da je CEDIS, dok je tender još bio otvoren, obavijestio sve potencijalne ponuđače da je u temelje dalekovoda dozvoljeno ugraditi najviše 25 odsto kamena, dok je ostatak trebao biti betoniran - odnosno, 75 odsto betona. U smjernicama koje su mi dostavljene, procenat je bio drugačiji - 50 odsto betona i 50 odsto kamena. Čak i kada ovo nije zadovoljilo njihove zahtjeve, tražili su od mene da u temeljne jame, čije su prosječne dubine oko dva metra, ugradim beton samo pri vrhu. Nakon saznanja o ovim specifikacijama, odlučio sam prijaviti CEDIS zbog nelegalne i bespravne gradnje“, kazao je Vukčević koji je primijetio da se ovaj višemilionski projekat realizuje bez stručnog nadzora i prijave gradnje, što je kršenje zakona.
Zbog ovih radnji Vukčević je prijavio svog rukovodioca Vojina Blagojevića tada izvršnom direktoru CEDIS-a Vladimiru Čađenoviću, jer je odbio njegov nalog da umjesto betona u temelje dalekovoda ugrađuje kamenje. Nakon toga Vukčević je izuzet sa tog projekta.
„Blagojević je potom tražio dozvolu da umjesto betona u temelje ugrađuje pijesak, zbog čega je izbio sukob između njega i rukovodioca projekta Vuka Vukićevića, koji je na kraju popustio, ali je tražio od Blagojevića da potpiše izjavu da je on odgovoran za tu metodu“, kazao je Vukčević koji tvrdi da su svi u firmi znali za ovaj sukob.
Čađenović je angažovao sudskog vještaka Marka Radunovića da riješi taj problem, a kad je Vukčević nastavio sa prijavama, dobio je otkaz. Tada su, prema njegovim riječima, počele prijetnje njemu i porodici.
Dalekovod oštećen u nevremenu
Vukčević tvrdi da je, nekoliko mjeseci nakon što je Blagojević preuzeo dalekovod, ovaj stradao od prvog većeg nevremena.
„Tu je veliku štetu platio CEDIS. Vuko Vukićević i novi izvršni direktor CEDIS-a Vladimir Ivanović su tad izjavili za medije da naši dalekovodi nijesu projektovani za takve vremenske neprilike“, navodi Vukčević.