Društvo

Pravne zavrzlame: Zbog čega ASK više od pola godine radi na slučaju Branka Boškovića

Osam mjeseci utvrđuju ima li sukoba interesa u izboru predsjednika Savjeta AEM

Iako ne reaguju na Boškovića, iz ASK donose nekoliko rješenja koja se odnose na mandat direktora AEM Gorana Vukovića – dva mišljenja se tiču eventualnog postojanja „sukoba interesa“, a treće se odnosi na „moguće postojanje korupcije“ zbog čega je Vuković angažovao advokate

Osam mjeseci utvrđuju ima li sukoba interesa u izboru predsjednika Savjeta AEM Foto: UGC
PobjedaIzvor

Agencija za sprečavanje korupcije već osam mjeseci utvrđuje da li je predsjednik Savjeta Agencije za sprečavanje korupcije Branko Bošković na tu funkciju došao nezakonito ili nije. Kako je Pobjedi odgovoreno iz te institucije, još nijesu donijeli odluku o ovom pitanju, a nijesu kazali ni kada će to učiniti.

– Postupak analize propisa kojim se utvrđuje izbor predsjednika Savjeta Agencije za elektronske medije je u toku. Zbog povjerljivosti postupka ne možemo Vam dati konkretnije informacije – rekli su Pobjedi juče iz ASK.

Dužnost


Iz te institucije su, prema dokumentima u koja smo imali uvid, po službenoj dužnosti 23. novembra 2021. godine pokrenuli postupak po službenoj dužnosti kako bi utvrdili da li postoji „ugrožavanje javnog interesa koje upućuje na postojanje korupcije“.

Bošković je za predsjednika izabran na 217. sjednici Savjeta AEM, 28. juna 2021. na prijedlog tadašnjeg člana tog tijela Borisa Raonića. Kako Rajko Todorović nije prisustvovao sjednici, a Ranko Vujović, dotadašnji predsjednik, se izuzeo iz glasanja, Bošković je glasao za sebe i njegov (treći) glas je presudio da dođe na čelo tog tijela.

Na to su se požalili Todorović i Andrijana Nikolić, a Todorović je za Pobjedu najavio da će od ASK zatražiti da ispita čitav proces. Međutim, ASK je pokazao da nije ažuran u ovom slučaju jer rješenje još ne donose.

Pobjeda je ranije o ovom pitanju konsultovala i pravnu službu AEM, ali zaposleni u tom sektoru ne vide ništa sporno, jer na naše pitanje da li će razmatrati način na koji je Bošković izabran, ako uzmu u obzir žalbe čak dva člana Savjeta AEM, odgovaraju da se „procedura biranja i razrješenja predsjednika Savjeta AEM sprovodi na osnovu Poslovnika o radu Savjeta AEM i ne predviđa traženje ili dobijanje mišljenja bilo koje stručne službe u Agenciji“.

– Tako je bilo i u slučaju izbora Boškovića. Ukoliko bilo koji član Savjeta AEM smatra da postoje uslovi ili osnov za pokretanje postupka razrješenja, smjene ili preispitivanje povjerenja predsjednika Savjeta AEM, potrebno je da u skladu sa Poslovnikom o radu inicira sprovođenje propisane procedure – rekli su nam ranije iz pravne službe AEM.

Poslovnik o radu Savjeta AEM u momentu izbora Boškovića predviđao je da mandat predsjednika Savjeta traje do isteka, a da izbornu sjednicu na kojoj će biti izglasan novi predsjednik zakazuje najstariji član tog tijela – Todorović.

Bilo je predviđeno da se predsjednik bira većinom glasova od ukupnog broja članova Savjeta kojih je pet, te da je glasanje tajno. Poslovnik je tada propisivao da se član Savjeta mora izuzeti od glasanja ukoliko se glasa o pitanjima koja su vezana za njega. Međutim, nedavno je Poslovnik izmijenjen i Pobjeda je o tome informisala javnost.

Savjet je izbrisao iz Poslovnika o radu stavku koja se odnosi na to da član tog tijela ne može da glasa ako se odlučuje u vezi njega. Od sada će svaki član moći da podigne ruku i glasa za sebe. Ovome su se usprotivili Nikolić i Todorović, jer su smatrali da brisanjem ovog člana, osatak članova Savjeta – predsjednik Branko Bošković, Milan Radović i Edin Koljenović krše etički kodeks.

Mišljenja


Zanimljivo je da ASK u slučaju mandata direktora AEM Gorana Vukovića donosi nekoliko mišljenja, od čega se dva odnose na eventualno postojanje „sukoba interesa“, a treće na „moguće postojanje korupcije“.

Iz ASK tvrde, međutim, da nijesu donijeli „treće mišljenje u vezi sa direktorom Agencije za elektronske medije Goranom Vukovićem“.

Vuković se prošle godine samoinicijativno obratio ASK-u zbog pisanja pojedinih medija da je nezakonito izabran za rukovodioca i da je u konfliktu interesa jer mu supruga radi u Disciplinskoj komisiji, a čije članove imenuje Vlada.

Tada mu je, 2. jula, iz ASK-a rečeno da nema riječi o sukobu interesa.

- Imajući u vidu nadležnosti Disciplinske komisije kao i nadležnosti AEM-a konstatuje se da nemaju dodirnih tačaka te da imenovani javni funkcioner, kao vršilac dužnosti AEM-a, i njegova supruga, kao članica Disciplinske komisije, na navedeni način ne mogu doći u sukob interesa. Ovo sa razloga jer navedena disciplinska komisija vodi disciplinski postupak za težu povredu službene dužnosti protiv državnog službenika, odnosno namještenika, dok se na zaposlene u AEM-a ne primjenjuju odredbe Zakona o državnim službenicima i namještenicima, već odredbe Zakona o radu – napisala je direktorica ASK-a Jelena Perović u rješenju objavljenom u julu prošle godine.

Zanimljivo je da je ASK postupala po istom pitanju ove godine 30. marta i da je donijela istovjetan zaključak kao u julu prošle godine – da nema sukoba interesa u slučaju Vukovića. Taj dokument je nastao nakon što se ASK obratio Bošković, a u vezi člana 17 Zakona o elektronskim medijima - odredba zakona prema kojoj na poziciju direktora AEM-a ne može biti izabran supružnik lica koje je imenovano od strane Vlade, Skupštine ili institucije predsjednika Crne Gore.

Međutim, 26. aprila ove godine pojavljuje se još jedno mišljenje, ali se ono sad odnosi na „postojanje korupcije“.

U njemu piše da je „ugrožen javni interes koji upućuje na postojanje korupcije u postupku imenovanja Gorana Vukovića na mjesto direktora Agencije za elektronske medije (AEM) jer je njegova supruga članica Disciplinske komisije, koju formira Vlada“.

- Supruga je citiranim rješenjem Vlade imenovana za članicu Disciplinske komisije, što je svrstava u kategoriju lica koja su bračni drugovi lica koja bira, imenuje ili postavlja predsjednik, Skupština ili Vlada, te je postojala smetnja za imenovanje Vukovića za direktora AEM-a..., a što je, u tom trenutku kandidat za direktora, Vuković morao znati - navodi se u trećem mišljenju ASK.

Zbog toga je advokat Andrija Đukanović, u ime Vukovića, podnio Upravnom sudu tužbu radi poništenja mišljenja koje je Agencija za sprečavanje korupcije donijela 26. aprila ove godine

Portal Analitika