Sud je naveo da nije bilo dokaza da se Živanović osudi za izazivanje opšte opasnosti sa smrtnim ishodom. Sudija je naveo da je olakšavajuća okolnost što Živanović nije ranije osuđivan, kao i to što je te večeri "bio smanjene uračunljivosti". Kao otežavajuću okolnost sudija je naveo da je optuženi narušio ugled Srbije. Ipak, Živanovuću je dosuđena najblaža kazna.
Optužnica protiv Živanovića podignuta je 13. aprila 2009. godine, a suđenje je počelo 4. novembra te godine. U februaru 2011. suđenje je počelo ispočetka zbog promjene sudije. Živanović se tereti i da je sa zgrade ambasade skinuo američku zastavu i istakao srpsku.
On je negirao krivicu i naveo da nije izazvao požar niti je kod sebe imao zapaljiva sredstva kada je upao u ambasadu i dodao da je tada bio pod dejstvom alkohola.
Inicijativa mladih za ljudska prava saopštila je da suđenje traje gotovo tri godine, što nije u skladu sa standardima pravičnog suđenja.
"Ovo je još jedan od primjera predugačkih sudskih procesa, kao što su i suđenja za paljenje Bajrakli džamije i brojne slučajeve nasilja, diskriminacije i govora mržnje", navodi se u saopštenju Inicijative.
Tužilaštvo je 10. jula podiglo optužnicu za paljenje Ambasade SAD i protiv Dejana Vučkovića, Đorđa Tomina, Nikole Kosanovića, Dušana
Sedlara, Aleksandra Ercega, Filipa Backovića, Dragana Marinkova, Mladena Nebrigića, Marka Novitovića, Draženka Nikolića, Milana Dubočanina i Milana Tomasa.
Podsjetimo, 21. februara 2008. ispred Doma narodne skupštine održan je miting "Kosovo je Srbija", a nakon njega i moleban za Kosovo u i ispred Hrama svetog Save. Nakon skupa došlo je do nereda u Beogradu.
Ruinirane su zgrade diplomatskih predstavništava, ekspoziture stranih banaka, prodavnica, objekata Mekdonaldsa, polomljeni izlozi, semafori, žardinjere i opljačkane trgovine. Te noći su privedene 192 osobe. Bilo je i više povrijeđenih, a Zoran Vujović je izgubio život.
Ambasada SAD: Važno nastaviti s naporima; Američka ambasada primila je k znanju prvu presudu vezanu za napade 2008.
Iz ambasade naglašavaju da je važno nastaviti sa naporima da se oni koji su naredili, ili na bilo koji način podržali ovaj krajnje nasilan čin, u kojem je smrtno stradao jedan građanin Srbije, uključujući i one koji su u vlasti, dovedu pred lice pravde.
Iz Ambasade ističu da će nastaviti da prati tok žalbi u ovom slučaju, posebno onih koje se odnose na mnogo ozbiljniju optužbu, od koje je sud oslobodio optuženog.
"Uz postojeću istragu o ubistvu američkih državljana Ilia, Mehmeta i Argona Bitićija koje se dogodilo 1999, dovođenje odgovornih za paljenje Ambasade pred lice pravde je jedan od naših najvećih prioriteta", navodi se u saopštenju.
(blic.rs)