Društvo

Oslobađajuća presuda za optužene u slučaju deportacije

Izvor

Sudija Milenka Žižić kazala je, obrazlažući presudu, da su optuženi postupali po naredbi tadašnjeg ministra unutrašnjih poslova Pavla Bulatovića - da se osobe koje su u Crnu Goru došle iz Bosne i Hercegovine (BiH) vrate na teritoriju te zemlje, prenosi Mina.

“Djelatnost i naredba je bila nezakonita ali nije dokazano da su optuženi bili na nekoj od strana u oružanom sukobu, što je potrebno za postojanje ratnog zločina”, kazala je Žižić.

Ona je navela da je Bulatović dobio telegram iz Republike Srpske da se osobe vrate u BiH.

“Crnogorsko Ministarstvo nije imao ovlašćenja da servisira naredbe iz BiH. Prema telegramu iz Republike Srpske jedan broj osoba je potraživan zbog izbjegavanja služenja vojnog roka, a neke zbog izdržavanja zatvorske kazne”, rekla je Žižić.

Ona je navela da vraćanjem Srba i Muslimana u BiH nije bila namjera da se ti ljudi trajno protjeraju.

“Dosta svjedoka je tokom postupka kazalo da su Muslimani koji su vraćeni u BiH otišli za razmjenu zarobljenika, a jedan broj vraćenih Srba i danas živi u Crnoj Gori”, rekla je Žižić.

Prema njenim riječima, tvrdnja Tužilaštva da je preseljavanje vršeno na osnovu rasne diskriminaciji nije osnovana.

Advokat odbrane Igor Ivanović kazao je da je presudom pravda zadovoljena.

“Odbrana je i očekivala oslobađujuću presudu. Pokretanje postupka od strane Tužilaštva je bila tragična greška”, rekao je Ivanović novinarima nakon suđenja.

On je dodao da je Sudsko vijeće današnjom presudom postavilo temelje za pravosnažnu oslobađajuću presudu.

Advokat odbrane Zdravko Begović rekao je da je presuda potvrda da je crnogorsko sudstvo položilo težak ispit.

“Sud je pokazao da se mora suditi na osnovu dokaza iz predmeta, a ne na osnovu pritisaka kojih je bilo tokom postupka. Ubijeđen sam da će se brzo staviti tačka na slučaj i da će svih devetorica optuženih i njihove porodice izaći iz golgote u kojoj su bili skoro deset godina”, kazao je on.

Begović je naveo da se na presudu može žaliti viši državni tužilac, nakon čega Apelacioni sud donosi konačnu odluku.

“Ubijeđen sam da će odluka Apelacionog suda biti na fonu današnje presude”, rekao je on.

Optuženi Milorad Ivanović je kazao da bi drugačija presuda od oslobađajuće bila nepravda.

“Sud se potvrdio kao zakoniti nosilac sudske funkcije, spreman da nas zašititi od strahovitog pravnog nasilja koje već deset godina traje prema nama i našim porodicama”, rekao je Ivanović.

On je kazao da su optuženi postupali po naredbi pretpostavljenog.

“Niko od nas nije pretpostavljao što se može desiti u nekoj drugoj državi koju mi nijesmo kontrolisali. Postupali smo svakodnevno na osnovu naređenje ministra i to su bile rutinske djelatnosti”, precizirao je Ivanović, dodajući da se nada u pravosnažnost presude.

On je kazao da su neki mediji i nevladine organizacije tokom postupka kršili prezumpciju nevinosti.

“Dok se to ne bude sankcionisalo kao društvo nećemo napredovati. Ne mogu da sude političari i nevladin sektor već sudovi”, rekao je Ivanović.

Advokat odbrane Branislav Lutovac kazao je da je Tužialštvo u predmetu “lutalo” kroz međunarodne konvencije.

“Što je više mijenjana optužnica dolazilo se do veće zbrke. Optužnica je danas razbijena po svim segmentima, dokazano je da osobe nijesu bile izbjeglice, da otpuženi nijesu bili u oružanim snagama, i da nijedan od elemenata u optužnici nije dokazan”, rekao je on.

Lutovac smatra da je presuda tačno predstavila ukupno stanje u predmetu.

On je kazao da onaj ko je podigao optužnicu treba da se zamisli “da li je bilo potrebno da se dugo godina optuženi izlažu golgoti kroz koju su prošli”.

“Od starta je bilo evidentno da su optuženi postupali po naređenju ministra, i da nema elemenata protivpravnosti i tu je bio kraj optužnice. Sud je dokazao da se radi o pogrešnoj primjeni odredaba domaćeg i međunarodnog prava”,kazao je Lutovac.

To je druga oslobađajuća presuda u pomenutom procesu.

Apelacioni sud Crne Gore ukinuo je početkom marta presudu Višeg suda kojom su pripadnici policije, zbog nedostatka dokaza, oslobođeni optužbe za ratni zločin protiv civilnog stanovništva i postupak vratio na početak.

Na oslobađajuću odluku žalili su se crnogorsko tužilaštvo i porodice oštećenih.

Za deportaciju su optuženi Branko Bujić, Sreten Glendža, Božidar Stojović, Milorad Šljivančanin, Boško Bojović, Milisav Marković, Radoje Radulović, Duško Bakrać i Milorad Ivanović.

Portal Analitika