"Ovakvom pristupu Srbije trebalo bi da se suprotstavi cijeli demokratski svijet", poručila je ona i dodala da će kosovske institucije stati uz sve građane u četiri opštine na sjeveru Kosova.
Vanredni izbori za gradonačelnike su održani 23. aprila u Sjevernoj Mitrovici, Leposaviću, Zvečanu i Zubinom Potoku, opštinama u kojima Srbi čine većinu.
Srpska lista, najveća partija Srba na Kosovu, je odbila da učestvje na ovim izborima i birače pozvala na bojkot, što je zvanični Beograd podržao.
Osmani je ocijenila kako su institucije Kosova omogućile građanima da ostvare svoje pravo da učestvuju na izborima, te zaključila da "kriminalne grupe kojima upravlja Srbija ne mogu da diktiraju ustavne i pravne procese na Kosovu".
Osmani se takođe zahvalila građanima koji su 23. aprila učestvovali na izborima "uprkos nezakonitoj intervenciji Srbije i njenih kriminalnih struktura da tako nešto onemoguće".
"Strano miješanje u izborne procese je globalni problem za demokratski svijet, koji ne samo da narušava volju građana, već i narušava princip suverene ravnopravnosti država, kao jednu od osnovnih normi međunarodnog poretka", navodi se u saopštenju Predsjedništva.
Prema podacima Centralne izborne komisije, na izbore je izašlo oko 1.500 birača od preko 40.000 njih sa pravom glasa.
Na osnovu preliminarnih rezultata kandidati Pokreta Samoopredjeljenje Erden Atić i Ljuljzim Hetemi su odnijeli pobjedu u Sjevernoj Mitrovici, odnosno u Leposaviću. Kandidati Demokratske partije Kosova Izmir Zećiri i Iljir Peci će biti novi gradonačelnici u Zubinom Potoku, odnosno u Zvečanu.