Region

"Želim zahvaliti svim čelnicima demokratskog svijeta koji nisu zatvorili oči pred patnjom naroda Kosova"

Osmani: Prije 25 godina počela velika nada za Kosovo

Predsjednica Kosova Vjosa Osmani opisala je 24. mart 1999. kao dan velike nade za Kosovo, podsjetivši na početak NATO-ovog bombardovanja policijskih i vojnih ciljeva u bivšoj Jugoslaviji.

Osmani: Prije 25 godina počela velika nada za Kosovo Foto: UGC
RSEIzvor

"Dvadeset četvrti mart je zaista bio dan velike nade, jer su se po prvi put savezi demokratskog svijeta okupili kako bi spriječili istrebljenje naroda Kosova od strane tadašnjeg genocidnog režima [bivšeg lidera, Slobodana] Miloševića, i zajedno s mnogim drugim partnerskim državama, uspjeli smo Kosovo konačno učiniti slobodnim", istakla je Osmani. 

Osmani je to izjavila nakon što se poklonila spomeniku palim NATO-ovim vojnicima za slobodu Kosova na Trgu Majke Tereze u Prištini.

Ovome su prisustvovali i ambasadori zapadnih zemalja na Kosovu.

"Ovaj dan velike nade pretvorio se u nepokolebljivo partnerstvo između Kosova i demokratskog svijeta, savezništva koja traju i danas", ocijenila je Omani.

Ona je zahvalila svakom NATO-ovom vojniku koji je, kako je navela, rizikovao svoje živote - kako bi spasio naše -.

"Želim zahvaliti svim čelnicima demokratskog svijeta koji nisu zatvorili oči pred patnjom naroda Kosova, nego su nam priskočili u pomoć, a stoje uz nas i danas, sve dok radimo zajedno kako bi današnje Kosovo bilo Kosovo koje će natjerati ne samo građane, već i svoje prijatelje da se pohvale uspjesima u razvoju demokratije", kazala je..

Nakon masakra u Račku, u martu 1999., NATO je započeo napade na ciljeve vojne policije u bivšoj Jugoslaviji.

Nakon 78 dana napada, bombardovanja su prekinuta 10. juna 1999. Potpisivanjem tzv. Kumanovskog sporazuma bilo je predviđeno povlačenje svih srpskih vojnih i policijskih snaga s Kosova.

Nakon dogovora uslijedilo je usvajanje Rezolucije 1244 Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih naroda.

Ova rezolucija je bila kompromis pet stalnih zemalja članica Savjeta bezbjednosti, na temelju koje je uspostavljena civilna misija Ujedinjenih nacija (UNMIK).

Dana 12. juna 1999. godine počelo je upućivanje oko 50.000 vojnika iz 36 zemalja svijeta, od čega 30.000 iz zemalja NATO-a.

Misija NATO-a na Kosovu (KFOR) i danas je prisutan i brine o sigurnosti Kosova.

U ratu na Kosovu 1998. - 1999. ubijeno je više od 13.000 civila, a hiljade su nestale.

Više od 1.600 ljudi još uvijek se vode kao nestali. Većina njih su Albanci.

Portal Analitika