„Bila sam u šoku kada sam saznala za tu grupu. Danima sam se loše osjećala, plakala u osami svoje sobe. Kada bih izašla na ulicu i primijetila da me neko gleda, u glavi bi mi odmah prostrujala misao da me je prepoznao kao osobu kojoj je ta grupa posvećena. Nekoliko dana živjela sam u strahu“, priča za Portal Analitika Bojana iz Podgorice, žrtva zloupotrebe Fejsbuka.
Bojana je bila meta napada: nepoznata osoba je za Bojanu kreirala je grupu na Fejsbuku uvredljivog sadržaja, sve pod njenim imenom i prezimenom. „Probala sam da blokiram grupu i zaustavim njeno širenje tako što sam kontaktirala MUP Crne Gore. Nijesu mi izašli u susret jer, kako su rekli, to nije u njihovoj nadležnosti“, kaže Bojana.
Sporna grupa na Fejsbuku je bila „ilustrovana“ slikama koje je osoba koja je napravila grupu preuzela sa Bojaninog profila. Tako se povećavala autentičnost a sama Bojana se našla na mukama: njene slike osvanule su na „njenoj fejs-grupi“ a sve – bez njenog znanja ili odobrenja.
Nakon nekog vremena saznala je ko je kriv za sve, shvativši da je pokretač prevare - ženska ljubomora. „Ta osoba je pokušala da me javno ponizi, nazivajući me svakakvim pogrdnim imenima, a izabrala je najgori mogući način – Fejsbuk jer tamo svi moji prijatelji imaju profile, besplatno je i ne mora se krivično odgovarati za tako nešto“, objašnjava dvadesetogodišnja sagovornica Portala.
Nakon nekoliko dana Bojana je, uz pomoć prijatelja, uspjela da blokira grupu i danas kaže da planira tužbu protiv osobe koja joj je na ovaj način pokušala da je javno ponizi. „Što prije bi trebalo uvesti zakon koji bi ljude zaštitio od onih koji koriste internet da im učine zlo“, kaže mlada Podgoričanka koja je na svojoj koži osjetila i onu drugu, tamnu i prikrivenu, stranu internetskih društvenih mreža.
Kao na filmu: Opisani primjer zloupotrebe Fejsbuka, nije pravilo već - izdvojeni slučaj. Popularni «Fejs» postao je globalni fenomen: popularnost je ogromna, uticaj na društvo je tema brojnih istraživanja i studija. Iako ga mnogi koriste da bi komunicirali sa ljudima koje nisu odavno vidjeli, neki da bi našli društvo ili ljubav, često se koristi i u neke druge svrhe; sa Fejsbuka su potekle mnoge prevare, krađe, uznemiravanja, čak - silovanja i otmice.
Pored svih pozitivnih strana «Fejsbuka» kao što su razne zanimljive igrice i aplikacije, zatim korisne informacije, obnavljanje davno izgubljenih kontakata, čini se da one negativne sve više privlače pažnju. Kako su mladi najbrojniji među korisnicima “Fejsbuka» upravo su oni najviše izloženi njegovoj zloupotrebi.
Nedavno je četvoro otmičara kidnapovalo osamnaestogodišnjeg J. M. na Novom Beogradu. Držali su ga zatočenog 150 metara ispod zemlje, traživši od njegove porodice otkup od 150.000 eura. Sve je krenulo tako što se djevojka jednog od otmičara, preko lažnog profila na “Fejsbuku”, sprijateljila sa nesrećnim i naivnim mladićem i pozvala ga da se upoznaju.
Ima, srećom, i onih koji vlastiti, pravi, Fejsbuk profil koriste kako bi ljudima skrenuli pažnju na počinioce zločina. Tako je ogorčeni Britanac Kris Vitver, na svom profilu postavio imena i fotografije oko šest hiljada (!) osuđenih pedofila u Velikoj Britaniji. Da narod zna i bude na oprezu.
Popularnost raste: Uprkos sve većoj zloupotrebi društvenih mreža, broj njihovih korisnika raste. Fejsbuk, Tviter i Maj spejs imaju na stotine miliona korisnika. Prema istraživanjima američkih finansijskih agencija, Fejsbuk će u ovoj godini zaraditi 1,285 milijardu dolara, od čega je 835 miliona ostvareno u SAD-u, dok će suparnički Maj spejs zaraditi „tek“ 347 miliona.
Poslednji podaci pokazuju da Fejsbuk ima 500 miliona korisnika, a nedavno je iz te kompanije najavljeno da će oni - koji više ne žele da koriste popularni sajt - moći zauvijek da obrišu svoj profil što do skoro nije bilo moguće.
Konkurentski Tviter od 2006. godine, kada je pokrenut, do danas „nakupio“ je oko105 miliona korisnika. Samo sedam godina od pokretanja, Maj Spejs ima 100 miliona registrovanih korisnika.
Amerikanci prednjače u korišćenju društvenih mreža, pa ih je čak 111 miliona samo na Fejsbuku. Slijedi Velika Britanija sa 23 miliona korisnika ove mreže, Indonezija sa 19 i Turska sa 14 miliona. Među državama regiona Balkana, rekorder po broju korisnika Fejsbuka je Srbija sa oko dva miliona, slijedi Hrvatska sa 1, 2 miliona, Bosna u Hercegovina sa 775 000, dok je Crnogoraca na „Fejsu“ – oko 160 hiljada.
Fejsbuk alter ego: Prema posljednjim dotupnim podacima, mnogo je lažnih profila na Fejsbuku - samo u Evropi se procjenjuje da ih je 800 hiljada. Ima onih koji profile otvaraju u nečije ime, ali najčešće su među „žrtvama“ ličnosti iz svijeta šou biznisa i politike.
Tako postoji veliki broj (lažnih) profila Kijanu Rivsa, Kajli Minog, a kod nas bi se većina korisnika Fejsbuka pohvalila kako za prijatelja ima ni manje ni više nego premijera Mila Đukanovića. U Crnoj Gori ne postoji zakon koji bi spriječio ovu zloupotrebu.
Osim toga, podaci koji se objave na „pravim profilima“ nisu zaštićeni i često mogu da se iskoriste protiv osoba koje ih objavljuju. Nijedna od društvenih mreža ne garantuje da podaci neće biti zloupotrijebljeni jer u eri hakera i raznih internet stručnjaka to je gotovo nemoguće garantovati.
Besplatna reklama: Ima i poznatih ličnosti koji koriste društvene mreže ili bolje reći njihovu popularnost. Svoje planove i novosti vezane za karijeru na svojim „Tviter“ profilima postavljaju mnogi, od legendarne Joko Ono do košarkša Šekila O Nila ili političara-glumca Arnolda Švarcenegera.
Od crnogorskih političara usluge „Fejsbuka“ intezivno koristi lider Pokreta za promjene Nebojša Medojević, pametno ih upotrebljavajući za promociju političkih stavova, približavajući se tako mlađoj crnogorskoj populaciji. U Srbiji je šef poslaničke grupe Demokratske stranke Srbije (DSS) Miloš Aligrudić popularan kao stalni „fejsbukovac“, koristeći – poput Medojevića – ovu socijalnu mrežu kao plodno tlo za promociju vlastitih političkih ideja.
Brojne su sociološke, psihološke, pa i političke studije rađene o ulozi društvenih mreža u savremenom društvu. Stručnjaci iz različitih oblasti ipak su saglasni u jednom: Internet je u mnogim društvenim aspektima napravio revoluciju, a socijalne mreže su izvele - svoju revoluciju u okviru interneta. Socijalne mreže danas su bogate raznim sadržajima koji su veoma popularni naročito među mladim korisnicima; trend je „biti na Fejsu“ i razmjenjivati linkove i “lajkove”.
Većina korisnika, međutim, nije svjesna da im se naizgled bezazleno čatovanje na Fejsu jednom može pretvoriti u pravu noćnu moru. Zato valja biti obazriv prilikom «logovanja» na neku od danas poznatih mreža: na Internetu su svi lijepi, dobri i ogrnuti dobrim namjerama a one loše su - vješto prikrivene.
Branko Vukelić