Događaj će, kako je saopšteno iz te gradske uprave, uključiti više različitih segmenata koji će biti upriličeni u prostoru hotela “Princess” i Umjetničke galerije “Velimir A. Leković”.
“Multisektorski forum “Bar za Bar” će u ovom projektu imati ulogu resursne grupe, čiji će članovi i članice zajedno sa programskim timom raditi na kreiranju i sprovođenju aktivnosti koje doprinose opštem dobru, povjerenju građana u institucije, kao i prevenciji štetnih narativa i nasilja. Planirano je da događaj okupi između 80 i 100 učesnika različitih profila,a poziv za prijavljivanje je dostupan za sve građane i otvoren je do 16.oktobra”, navedeno je najavi događaja.
Prijavljivanje se vrši putem sljedećeg linka.
Program, kako su pojasnili, obuhvata više lokalnih inicijativa koje promovišu vrijednosti poštovanja, tolerancije, empatije, rodne ravnopravnosti, podsticanje afirmativnih medijskih sadržaja i prevenciju govora mržnje, a naročito tretira potrebu većeg društvenog uključivanja djece, mladih, žena i marginalizovanih grupa.
“Kroz dijaloge sa građanima i građankama, institucijama, civilnim sektorom i medijima, lokalna zajednica će kreirati preporuke za konkretne mjere koje doprinose društvenoj koheziji. Svrha dijaloga jeste zajedničko osmišljavanje rješenja za identifikovane probleme, a pilotiranje tih rješenja biće podržano i finansirano kroz Program”, kazali su iz Opštine Bar.
Navodi se da je program finansiran od strane Fonda UN za izgradnju mira,a Opština Bar je jedna od partnerskih opština koja će uzeti učešće u njegovom sprovođenju.
Tim povodom, kako podsjećaju, u Opštini Bar je održan sastanak lokalnog Multisektorskog forma “Bar za Bar” sa predstavnicima UNDP-a.
Prisutne je pozdravila potpredsjednica Opštine i koordinatorka Multisektorskog foruma, mr Tanja Spičanović koja je iskazala otvorenu podršku svim inicijativama koje imaju za cilj jačanje društvene kohezije i osnaživanje kulture zajedništva.
Projektna menadžerka UNDP-a Tamara Čirgić, predstavila je zajednički program UN „Jačanje povjerenja građana i građanki u institucije i izgradnja otpornih zajednica“ –Zajedno za opšte dobro u Crnoj Gori za 2024-2025., u sklopu kojeg se ovaj događaj realizuje.
Ona je istakla da su glavni ciljevi Projekta jačanje društvene kohezije, povećanje povjerenja u institucije, sprečavanje govora mržnje i jačanje institucionalnog odgovora na rodno zasnovano nasilje i nasilje nad i među djecom i mladima.
Kratak teorijski osvrt na kocept socijalne kohezije izložila je profesorica Fakulteta političkih nauka, dr Danijela Vuković Ćalasan, dok je ključne nalaze etnografskog istraživanja sprovedenog proteklih sedmica u Baru predstavila Dušanka Pejović, konsultantkinja na Programu.